Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Domy niezależne od kaprysów Putina

Anna Niczyperowicz

Anna Niczyperowicz

dziennikarz, architekt

  • Opublikowano: 27 maja 2014, 18:53

    Aktualizacja: 28 maja 2014, 10:16

  • 3
  • Powiększ tekst

Na Wilanowie powstanie prekursorskie, energooszczędne osiedle EKO Natolin. Wybudują je Griffin Real Estate oraz Immobel we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska.

Energooszczędne domy oraz cała infrastruktura obsługi części wspólnych założenia będą zasilane energią dzięki rozwiązaniu technologicznemu BOŚ EKOsystem. Ponadto bank ma w swojej ofercie kredyty preferencyjne na zakup domu w tej lokalizacji.

Rozwiązanie oferowane przez BOŚ zakłada całkowitą niezależność od energii z zewnątrz potrzebnej do ogrzania domu i wody (solar dachowy, powietrzna ciepła pompa, zewnętrzne ogniwa fotowoltaiczne, zintegrowany system zarządzania obsługiwany także mobilnie i przez internet) Domy mają być wyposażone także w systemy rekuperacji (mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła) i szereg innych udoskonaleń wspierających oszczędzanie energii. Krótko mówiąc, każdy właściciel takiego domu będzie mógł trzniać energetyczne zagrywki prezydenta Rosji. Nawet jak Władimir Putin na amen zakręci kurek z gazem, to ekodom z Natolina będzie miał ciepła i prądu pod dostatkiem.

Jak szacują deweloperzy – oszczędność na energii rocznie powinna przynieść ponad 6 tysięcy złotych przy domu 114m2, w porównaniu do takiego samego metrażu ogrzewanego gazem. Od strony ekologicznej osiedle takie wyemituje 900 ton CO2 mniej rocznie, czyli tyle ile kompensowałaby obecność 3 hektarowego lasu.

Griffin z Immobelem czekali na działkę 3 lata, aż jej poprzedni właściciele z Irlandii ogłoszą upadłość. Twierdzą że było warto. Osiedle budować będą etapami. Pierwsza faza ma się zakończyć w 2016 roku budową 155 domów wolnostojących i w zabudowie bliźniaczej.

Przemysław Krych, znany z pecha we współpracy ze stołecznym samorządem od czasów gdy dwa lata temu Hanna Gronkiewicz Waltz kuriozalnymi decyzjami mieszała przy jego poprzedniej inwestycji, stara się myśleć pozytywnie o współpracy z samorządem przy tym założeniu.

Zapytany o relacje z urzędem chwilę milczy po czym wyznaje: - Najlepiej gdyby po prostu nie przeszkadzali. Na razie czekamy na pozwolenia w zakresie budowy infrastruktury, a na wiosnę 2015 roku na pozwolenie na budowę. Zobaczymy.

Produkt bankowy (oferowany od lutego tego roku przez BOŚ) łączący kredyt preferencyjny wraz z rozwiązaniem BOŚ EKOsystem ma być dostępny także dla indywidualnych inwestorów. Nie na tak atrakcyjnych warunkach (owianych tajemnicą) jakie otrzymali deweloperzy EKO Natolin oczywiście. Bank obiecuje jednak marżę niższą od rynkowej o 0,4 punkta a także łagodniejsze spojrzenie na kwestię zdolności kredytowej zainteresowanego. W pakiecie jest również nietypowe ubezpieczenie w razie gdyby farma fotowoltaiczna nie radziła sobie z produkcją energii w krytycznych sytuacjach pogodowych. A że w Polsce rocznie wydaje się około 70 tys. pozwoleń na budowę domu – powinni znaleźć się chętni na tę innowację, nie tylko wśród zapalonych ekologów.

Anna Raciniewska

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze