Opinie

Fot. Freeimages
Fot. Freeimages

Co się dzieje ze spółką Polskie Inwestycje Rozwojowe?

Prof. Henryk Cioch

Prof. Henryk Cioch

Prawnik, senator RP, profesor, pracownik naukowy KUL

  • Opublikowano: 18 września 2014, 13:17

    Aktualizacja: 19 września 2014, 10:29

  • 4
  • Powiększ tekst

O programie „Inwestycje Polskie” wspominałem w maju 2013 r. Napisałem wówczas, że jest on potrzebny i może zakończyć się sukcesem. W ramach tego programu powstała Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A., na czele której stanął Mariusz Grendowicz (znany i doświadczony bankowiec).

Nie ulega kwestii, iż stworzył on Zespół Inwestycyjny i zorganizował być może najważniejszą w III RP państwową spółkę inwestycyjną (w założeniu taką miała być).

Nagłe odwołanie Mariusza Grendowicza z pełnionej funkcji rodzi uzasadnione spekulacje, ponieważ Rada Nadzorcza nie podała motywów swojej, niejednogłośnej uchwały. Czyżby chodziło tylko o osobę Prezesa, czy także o zmianę koncepcji co do znaczenia tej Spółki?

Odwołanie dotychczasowego Prezesa powoduje konieczność wypłaty bardzo wysokiej odprawy idącej być może w setki tysięcy złotych. Nie jest to jednak najważniejsze, ponieważ może ono także rzutować na wydatkowanie zaplanowanych na rok 2015 około 10 miliardów złotych. Czy środki te zostaną jednak przeznaczone na inwestycje wybrane przez byłego już Prezesa, czy określi je jego następca, którego nazwiska jeszcze nie znamy? Chodzi także o trafność wyboru kluczowych inwestycji gospodarczych. Mam tutaj na myśli także, a może przede wszystkim, inwestycje związane z przemysłem zbrojeniowym. Sprawa ta może mieć więc także wymiar polityczny.

Program Inwestycje Polskie miał być najważniejszym programem gospodarczym III RP. Jak wiele innych programów, również i ten program, może zakończyć się kompletną klapą.

Należałoby również ustalić, kto sabotuje realizację programu Inwestycje Polskie, który – moim zdaniem – powinien być odpowiednikiem COPU w II RP.

Powiązane tematy

Komentarze