Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Oświadczenie w sprawie górnictwa: "Rząd ukoronował lata złego władania kopalniami zamykając je – jednocześnie obarczając Polaków wielomiliardowymi kosztami"

Janusz Korwin-Mikke

Janusz Korwin-Mikke

Polityk, publicysta, liberał. Eurodeputowany, były prezes Kongresu Nowej Prawicy. Szef partii KORWiN http://korwin-mikke.pl/

  • Opublikowano: 15 stycznia 2015, 10:52

  • 4
  • Powiększ tekst

Sytuacja, w której państwo rządzi całą gospodarką i jednocześnie jest właścicielem przedsiębiorstw – to niedopuszczalny konflikt interesów. Rząd jest złym właścicielem. Rząd ukoronował lata złego władania kopalniami zamykając je – jednocześnie obarczając Polaków wielomiliardowymi kosztami.

Kopalń nie należy zamykać. Należy je sprzedać – z licytacji. Jedne się utrzymają – inne nie. Prywatne kopalnie na ogół dają sobie radę. Nie ma więc powodu, by zwalnianym górnikom płacić więcej niż zwalnianym np. tokarzom.

Trzeba za to natychmiast wycofać się ze śmiesznej „walki z globalnym ociepleniem”. Równie śmiesznej jak „walka z wiosną” czy „walka z latem” – ale bardzo kosztownej. Unia Europejska wydała już na to prawie dwa biliony €uro – ale w to nie jest wliczony koszt zamykania kopalń ani straty innych przedsiębiorstw energetycznych, które ponoszą szczególnie Niemcy i Polska. Niemcy być może na to stać – nas: nie!

Ponieważ Unia Europejska nie ma zamiaru zrezygnować ze swojej polityki – niezbędnym wydaje się wystąpienie z UE.

Powiązane tematy

Komentarze