Opinie

Polska zasługuje na odważny Plan Morawieckiego

prof. Eugeniusz Gatnar

prof. Eugeniusz Gatnar

Członek Rady Polityki Pieniężnej, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przewodniczący Rady Programowej "Gazety Bankowej"

  • Opublikowano: 18 lutego 2016, 09:25

    Aktualizacja: 18 lutego 2016, 11:03

  • 13
  • Powiększ tekst

Przedstawiony wczoraj publicznie przez wicepremiera Morawieckiego "plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" ma naprawdę przełomowe znaczenie dla Polski zarówno z powodu trafnie sformułowanej diagnozy, jak i z powodu rozmachu i kompleksowego ujęcia programu rozwoju Polski. Rozwoju gospodarczego, instytucjonalnego i społecznego.

Wicepremier Morawiecki ma odwagę aby, po raz pierwszy od wielu lat, sformułować dalekosiężną perspektywę rozwoju naszego kraju i zerwać z wszechobecna do niedawna postawą redukowania rzeczywistości do teraźniejszości, jak pisał niedawno Józef Ruszar. Czy tez instytucjonalnej nieodpowiedzialności, co formułował w swoich pracach prof. Jerzy Hausner.

Mówiąc najprościej, wicepremier Morawiecki proponuje, aby do jednego silnika, który jak dotąd dobrze "ciągnie" nasz wzrost gospodarczy (3,9% w IV kwartale 2015 roku), a którym jest popyt wewnętrzny, dołączyć drugi, którym są inwestycje. I co najważniejsze, inwestycje wykorzystujące w dużej mierze rodzimy, polski kapitał.

W rezultacie pozwoli to zmniejszyć zależność Polski od kapitału zagranicznego (na co wskazuje głęboka, ujemna międzynarodowa pozycja inwestycyjna naszego kraju) i przesunąć Nasz kraj na początek łańcucha tworzenia wartości dodanej. Proponowane rozwiązania zwiększają innowacyjność i aktywność badawczo-rozwojową. Zmieni się też struktura naszego eksportu, który obecnie ma charakter wewnątrzkorporacyjny i sprowadza się do produkcji komponentów do zagranicznych produktów lub końcowych produktów zagranicznych marek"

Wysoko oceniam ten program. Uważam, ze Polska zasługuje na szybszy rozwój, a Polacy na wyższe płace, które do tej pory nie nadążały za wzrostem wydajności pracy i osłabiały innowacyjność i kreatywność naszych rodaków.

Powiązane tematy

Komentarze