Opinie

Elon Musk - By Maurizio Pesce from Milan, Italia - Elon Musk, Tesla Factory, Fremont (CA, USA), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38354348
Elon Musk - By Maurizio Pesce from Milan, Italia - Elon Musk, Tesla Factory, Fremont (CA, USA), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38354348

Nowy przełom cywilizacyjny, gospodarczy i polityczny: upada cesarski tron ropy

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas

Autor jest ekspertem od spraw międzynarodowych, ukończył Georgetown University i Johns Hopkins University w Waszyngtonie, był dyrektorem w MSZ i MON; wykłada na Uczelni Vistula.

  • Opublikowano: 6 kwietnia 2016, 12:22

    Aktualizacja: 6 kwietnia 2016, 12:39

  • 7
  • Powiększ tekst

Zaczyna się nowy przełom cywilizacyjny, możliwy dzięki technologii i przedsiębiorczości, ale o wielkich skutkach nie tylko dla gospodarki, również dla polityki światowej włącznie z globalnym układem sił. Ameryka w górę, Rosja w dół. Polska i cała Unia Europejska mogą wykorzystać szansę.

Takie przełomy czasami zdarzają się wtedy, gdy produkt innowacyjny, ale niszowy wchodzi na rynek masowy i zmienia życie większości ludzi świata. Poprzednim przełomem tego rodzaju było upowszechnienie się telefonów komórkowych około 2000 roku. Wcześniejszym – wyjście internetu z kampusów uczelnianych i instytutów naukowych na szeroką przestrzeń kultury popularnej i życia codziennego dzięki przeglądarce graficznej Mozaic w 1993 roku. A internet nie miałby dokąd wyjść bez przełomu z lat 1977-1981 roku, gdy komputery osobiste na czele z modelami AppleII i IBM PC pojawiły się masowo w miejscach pracy i gospodarstwach domowych w Stanach Zjednoczonych, a po kolejnych dziesięciu latach – wszędzie.

Niszowe były dotąd elektryczne samochody. Ale 31 marca 2016 roku Amerykanie zaczęli masowo zamawiać w przedsprzedaży nowy model osobowego samochodu elektrycznego marki Tesla. Nazywa się Model 3, jest stosunkowo tani – lecz bez zubożenia technologii – i wszedł do historii zanim pojawił się na drogach. Tesla dostaje ponad sto tysięcy zamówień dziennie.

Więcej o elektrycznym samochodzie Tesli czytaj tutaj:

Premiera Tesla Model 3. „Elektryczny samochód dla klasy średniej”

Takiego sukcesu nie odniósł wcześniej żaden model żadnego samochodu ani elektrycznego, ani spalinowego, ani hybrydowego nigdy ani w Stanach Zjednoczonych, ani w żadnym innym kraju świata. Model 3 nie jest jeszcze eksportowany ani produkowany zagranicą, ale prawdopodobnie przez około 10 najbliższych lat zwrot popytu ku samochodom elektrycznym nastąpi w większości państw wysoko i średnio rozwiniętych gospodarczo, a podaż dostosuje się do popytu. Zwrot obejmie również autobusy, samochody ciężarowe i inne pojazdy lądowe.

Założycielem, prezesem i głównym konstruktorem Tesli jest genialny wynalazca i przedsiębiorca Elon Musk, sławny z osiągnięć także w przemyśle kosmicznym i informatycznym. Głosi, że swoimi produktami chce zmienić cały świat i ludzkość.

Ropa panuje nad światem – twierdzą nafciarze oraz liczni ekonomiści, politycy i politolodzy. Gaz rządzi globalną gospodarką i polityką – zapewniają inni. Mogą łatwo się pogodzić, bo gaz występuje często razem z ropą. Obie tezy są nadmiernie wyostrzone – większe znaczenie ma między innymi kapitał ludzki – ale wojny naftowe, szoki naftowe, skrajne skoki cen, oraz tak zwana broń naftowa i gazowa państw mocno wpływają na rzeczywistość. Zapaść cen ropy pomogła Władimirowi Putinowi obalić Borysa Jelcyna i przejąć władzę na Kremlu.

Teraz Amerykanie obalają tron cesarski ropy. Ropa wraz z pochodnymi pozostanie dłużej kluczowa jako paliwo w transporcie lotniczym i morskim, w elektrowniach i lokalnym ogrzewaniu budynków, oraz jako surowiec dla przemysłu chemicznego. Ale traci transport drogowy – ostoję mocy od czasu Forda Model T z 1908 roku.

Nowy cesarz to energia elektryczna, wytwarzana przy pomocy różnorodnych technologii z różnorodnych paliw i innych źródeł. Można w elektrowniach spalać ropę, gaz naturalny, węgiel, rośliny lub śmieci. Można przetwarzać na elektryczność energię wody, słońca albo wiatru, lub ciepło wnętrza Ziemi i inne źródła odnawialne. Można budować energetykę jądrową. Wszystkie kraje – oraz Unia Europejska i inne zbiorowe podmioty stosunków międzynarodowych – mogą dobierać takie mieszaniny technologii, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo energetyczne, zatem ekonomiczne i narodowe. Broń naftowa przestaje strzelać. Złoża ropy przestają napędzać politykę i prowokować wojnę.

Dlaczego najbogatsze arabskie państwa naftowe podjęły ambitne i szybkie programy budowy elektrowni jądrowych? Dlaczego Rosja rozwija energetykę atomową mimo zalewu taniej ropy? Co już wiedzą Zjednoczone Emiraty Arabskie, Królestwo Arabii Saudyjskiej i Federacja Rosyjska, czego jeszcze nie wiedzą Unia Europejska i Rzeczpospolita Polska?

Źródło: wPolityce.pl

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze