Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rozwiązania podatkowe nieudolnych i leniwych urzędników

zz zz

  • Opublikowano: 1 października 2013, 11:16

    Aktualizacja: 2 października 2013, 10:48

  • 2
  • Powiększ tekst

Od dziś obowiązują przepisy, które wprowadzają solidarną odpowiedzialność za czyjąś bezczynność w zakresie zapłaty podatku VAT. Tak naprawdę te przepisy są jedynie dowodem nieudolności i lenistwa intelektualnego urzędników fiskusa.

Solidarna odpowiedzialność jest znana polskiemu prawu i jest ona uregulowana w Kodeksie cywilnym. Prawnicy nie specjalnie rozwodzą się nad wprowadzeniem jej do prawa podatkowego bo uważają - a przynajmniej jakaś ich część - że wszystko jest w porządku. Dlaczego tak myślą?

Bo zdaniem prawników i innych ekspertów przepisy o solidarnej odpowiedzialności podatkowej zawierają wiele wyłączeń i zabezpieczeń. Niezależnie od tego ile by ich tam było tego rodzaju przepisy dają organom podatkowym bardzo potężną broń. Otóż postępowanie podatkowe jest szczególnym postępowaniem administracyjnym, a karno-skarbowe szczególnym postępowaniem karnym. Oba postępowania rządzą się swoimi reżimami i w obu obywatel czy też firma względem organu podatkowego są na poziomie podległości, a nie stron o równych prawach, jak to ma miejsce w przypadku Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego, gdzie stosuje się solidarną odpowiedzialność. Poza tym polskie organy podatkowe, a dokładniej ich urzędnicy uważają, że w momencie wszczęcia postępowania obywatel lub firma ma udowodnić że, nie jest garbata, a nie to, że urząd ma udowodnić im winę.

Absurdem obecnego rozwiązania jest to, że to firma ma być strażnikiem interesów państwa i ma pilnować kontrahenta, czy ten zapłacił podatek VAT. Jeśli tego nie będzie robić, to poniesie za to karę.

Indolencja urzędnicza dziś sięga korony Himalajów. Nie muszą robić nic bo na firmy został przerzucony obowiązek kontroli, a oni mogą się zająć kombinowaniem nowych absurdalnych przepisów. W końcu nikt nie jest im nic w stanie zrobić. No bo niby kto? Komorowski? Tusk? Rostowski? Podatnicy? Wyborcy?

Jacek Strzelecki

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

Zachęcamy  do odwiedzenia naszego internetowego sklepu wSklepiku.pl!

Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych książek, audiobooków, poradników oraz bardzo atrakcyjne gadżety z logotypem wPolityce.pl!

Zapraszamy!

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze