Opinie

Źródło:  Lion's Bank
Źródło: Lion's Bank

Polak może kupić rekordowo duże mieszkanie

Lion’s Bank

Lion’s Bank

Lion’s Bank to nowy wymiar private bankingu. Zrywamy z wszelkimi schematami tradycyjnej bankowości. Nadrzędnym celem jest dla nas pomnażanie majątku Klientów. Kierując się zasadą "zarabianie, a nie oszczędzanie", stworzyliśmy niepowtarzalne narzędzia pozwalające Klientom osiągać wysokie zyski. Niezwykle ważnym obszarem naszego działania jest rynek nieruchomości.

  • Opublikowano: 26 listopada 2013, 19:01

    Aktualizacja: 27 listopada 2013, 11:44

  • 8
  • Powiększ tekst

Październik był już czwartym z rzędu miesiącem konsekwentnego wzrostu możliwości zakupowych Polaków na rynku nieruchomości– wynika z szacunków Lion’s Banku. Co więcej, październikowy wynik był najwyższy od początku prowadzenia badania (styczeń 2008). Trzyosobowa rodzina może dziś kupić prawie dwa razy większy lokal niż pięć lat temu.

Indeks możliwości zakupowych Polaków na rynku nieruchomości wzrósł w październiku do 147,9 pkt. – wynika z danych Lion’s Bank. Jest to już czwarty z rzędu wzrost. Jeszcze w czerwcu indeks był na poziomie 133,2 pkt. Teoretycznie oznacza to, że jeśli rodzina składająca się z 3 osób mogła w czerwcu br. pozwolić sobie na zakup 133,2 m kw. mieszkania, to w październiku mogłaby kupić już 147,9 m kw. Jeśli natomiast za nieruchomość bazową przyjąć lokal o powierzchni 50 m kw., to dziś możliwości zakupowe wyniosłyby 55,5 m kw.

Prawie dwa razy większe mieszkanie niż w kryzysie

Jeszcze wyraźniej widać zmianę w możliwościach zakupowych gdyby wziąć pod uwagę dłuższe okresy. I tak na przykład od grudnia 2008 roku, kiedy indeks przyjął najniższą wartość, doszło do zmiany wyniku z poziomu 80,1 pkt do 147,9 pkt., czyli o 84,7%. Teoretycznie oznacza to, że jeśli rodzina składająca się z 3 osób mogła pięć lat temu kupić mieszkanie o powierzchni 50 m kw., to dziś możliwości zakupowe wyniosłyby aż 92,4 m kw.

Październikowa powtórka z września

Pozytywna zmiana notowań indeksu to wynik korzystnych dla kupujących zmian we wszystkich branych pod uwagę obszarach. Identyczna sytuacja miała miejsce we wrześniu. Po pierwsze w otoczeniu rekordowo niskich stóp procentowych banki są skłonne pożyczać kredytobiorcom więcej. I tak w październiku br. 3-osobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto mogła od banku pożyczyć na 30 lat przeciętnie 414 tys. zł, czyli aż o 54 tys. zł więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Znany już wynik za listopad, który pod uwagę wzięty zostanie dopiero w przyszło miesięcznym odczycie indeksu, sugeruje pogorszenie w tym zakresie (zdolność kredytowa na poziomie 402 tys. zł).

Wynagrodzenia powoli do góry

Tradycyjnie już obserwowana jest też umiarkowanie pozytywna kontrybucja wzrostu przeciętnego poziomu wynagrodzeń. Uśrednione wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw z ostatnich 12 miesięcy wyniosło w październiku 2013 r. 3 804,08 zł. Rok wcześniej było to 3 711,73 zł.

W ostatnich miesiącach stabilizacji podlegają też przeciętne ceny transakcyjnej mieszkań. W październiku korekta była niemal niezauważalna i wyniosła 0,05% miesięcznie. W tym miesiącu obserwowana zmiana miała więc niewielki pozytywny skutek dla możliwości nabywczych Polaków. W dłuższym horyzoncie trzeba jednak pamiętać, że te same dane sugerują, że w ostatnich 12 miesiącach mieszkania zdrożały o 7,6% (październik 2012 do październik 2013). Od grudnia natomiast indeks zanotował aż 10,1-proc. zwyżkę. Ceny mieszkań były więc na początku roku czynnikiem wpływającym negatywnie na możliwości zakupowe.


Bartosz Turek - Lion’s Bank

 

 

----------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------

Wszystkich, którzy szukają pomysłów na nietuzinkowy prezent świąteczny, zapraszamy dowSklepiku.pl!

Czekają na Was książki pobudzające wyobraźnie i poszerzające wiedzę a także unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl!

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze