Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Mieszkanie dla Młodych, czyli tak naprawdę dla kogo?

Komentator wGospodarce.pl

Komentator wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 14 grudnia 2013, 18:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Nazwa programu Mieszkanie dla Młodych jednoznacznie wskazuje, że jednym z najistotniejszych warunków otrzymania dofinansowania przez kredytobiorcę jest jego wiek. Dopłata do wkładu własnego przysługuje tylko tym osobom, które złożą odpowiedni wniosek najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat. Jednak to nie wszystko.

Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl wskazują na wyjątki od podstawowej reguły oraz na dodatkowe warunki, które należy spełnić.

- W 2014 roku o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będą się mogły ubiegać osoby urodzone w 1979 roku lub młodsze, ale warto pamiętać, że są pewne wyjątki od tej reguły – mówi Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. –Jeśli nabywcami kredytowanej nieruchomości są małżonkowie, to limit wiekowy obowiązuje tylko młodszą osobę. To oznacza, że dofinansowanie należy się także 35-letniej kobiecie i jej 55-letniemu mężowi. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie inne wytyczne programu oraz banku kredytującego są spełnione.

Ponadto, jeśli nabywcy nieruchomości, nawet pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie posiadają w ocenie banku zdolności kredytowej, do kredytu mogą dołączyć ich bliscy, których również nie obowiązuje kryterium wieku.

Beneficjentem Mieszkania dla Młodych może być małżeństwo, osoba samotnie wychowująca dziecko lub dzieci oraz singiel.

Tylko na pierwsze mieszkanie

Oprócz wieku, kryterium, które postawiono przed kredytobiorcami korzystającymi z programu Mieszkanie dla Młodych, jest nieposiadanie prawa własności do nieruchomości.
- Dopłata do wkładu własnego należeć będzie się jedynie tym osobom, które do dnia nabycia mieszkania w ramach programu, nie były właścicielami żadnego jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub mieszkania – mówi Mikołaj Fidziński. – Dotyczy to również współwłaścicieli, o ile
w momencie zniesienia współwłasności, udział obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Dodatkowo, takim osobom nie powinno również przysługiwać własnościowe prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego.

Co z osobami wynajmującymi lokum? Powinny one rozwiązać umowę najmu i opróżnić miejsce zamieszkania w terminie do pół roku od daty zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania. Ten sam okres obowiązuje na zrzeczenie się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.

Tylko dla tych ze zdolnością kredytową

Z programu dofinansowania siłą rzeczy mogą skorzystać tylko osoby posiadające zdolność kredytową, ewentualnie osoby, którym dopłata pomoże w uzyskaniu wiarygodności kredytowej. Z tego powodu bez szans na dopłatę są osoby z negatywną historią kredytową czy osoby, które nie mają umowy
o pracę na czas nieokreślony.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze