Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Szefowa Fed uświadomiła, że czas niskich stóp kiedyś się skończy

źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

  • Opublikowano: 15 lipca 2014, 17:45

  • Powiększ tekst

Oczekiwanie na wystąpienie Janet Yallen w Senacie upłynęło w zmiennych nastrojach. Szefowa Fed zadeklarowała przedstawienie pod koniec roku strategii zakończenia luźnej polityki pieniężnej oraz utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie prze dłuższy czas, ale jednocześnie uzależniła decyzję w tej ostatniej kwestii od sytuacji w gospodarce i na rynku pracy. To nie spodobało się inwestorom.

We wtorek zapał kupujących akcje w Warszawie wyraźnie osłabł. Popyt starał się jeszcze coś zdziałać w segmencie dużych firm, jednak małe i średnie poszły w zapomnienie. Już na otwarciu widać było, że byki mogą mieć kłopoty. Główne indeksy na otwarciu zwyżkowały symbolicznie, a WIG50 i WIG250 traciły po niecałe 0,2 proc. Nie było mowy o żadnej niezależności. Nastroje popsuły się, gdy tylko DAX ruszył w dół. Co prawda zanim to nastąpiło, WIG20 zdążył jeszcze podskoczyć w okolice 2400 punktów, ale szybka kontra podaży sprowadziła go niebawem kilkanaście punktów niżej. Wskaźniki małych i średnich firm jedynie przez pierwszą godzinę broniły się przed pogłębieniem przeceny. Wczesnym popołudniem traciły już po 0,3-0,5 proc.

Spośród pierwszej ligi blue chips, nieźle trzymały się jedynie Tauron, PZU, PKN i Pekao, ale walory tych spółek zyskiwały po zaledwie kilka dziesiątych procent. Po ponad 1 proc. w górę po południu szły papiery Aliora, Eurocash, LPP i Bogdanki. Słabo radziły sobie pozostałe banki. Liderem spadkowiczów był Kernel, którego akcje taniały o prawie 2,5 proc., ale o niemal 2 proc. zniżkowały walory Orange. O prawie 1,5 proc. w dół szły akcje JSW. WIG30 osłabiały taniejące po prawie 1,5 proc. papiery ING BSK, TVN i GTC.

W gronie średniaków przekraczającą 5,5 proc. zwyżką wyróżniały się akcje Midasa, zwiększające dynamikę trwającego od trzech dni odbicia. Po około 3 proc. w górę szły papiery Sanoka, Trakcji i Eko Exportu. Warto zwrócić uwagę na wracające do łask walory trakcji, po niemal czteromiesięcznej fali spadków. Po drugiej stronie skali znalazły się zniżkujące o ponad 3 proc. walory Forte, negując trwającą od trzech dni próbę powrotu do tendencji wzrostowej. Po około 2,5 proc. taniały akcje Polnordu i Elektrobudowy. Na szerokim rynku o 13 proc. w górę szły papiery NWR, po informacji o zgodzie obligatariuszy na modyfikację planu restrukturyzacji zadłużenia spółki. Równie dynamicznie walory NWR rosły w poniedziałek.

Na głównych giełdach europejskich, mimo neutralnego startu notowań, nastroje były nienajlepsze. Pogarszały się one nieznacznie jeszcze przed publikacją wskaźnika nastrojów inwestorów instytucjonalnych, wyliczanego przez niemiecki instytut ZEW. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie poszły zdecydowanie w dół, gdy okazało się, że wskaźnik spadł w lipcu do 27,1 punktu, wbrew optymistycznym oczekiwaniom na jego zwyżkę. Po kilku godzinach humory poprawiły się po publikacji lepszych iż się spodziewano wyników Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Johnson&Johnson.

Rozczarowała nieco czerwcowa sprzedaż detaliczna, rosnąc jedynie o 0,2 proc., podczas gdy oczekiwano jej zwyżki o 0,6 proc., ale jednocześnie skorygowano w górę dane za maj. Mocno w górę poszedł indeks NY Empire State, osiągając poziom 25,6 punktu, dwukrotnie wyższy niż się spodziewano. Głównym punktem programu, na który czekano z największym napięciem, było wystąpienie Janet Yellen p rzed senacką Komisją ds. Banków. Początek handlu na Wall Street przyniósł niewielką zwyżkę indeksów, jednak szybko przewagę zaczęły zyskiwać niedźwiedzie. Najwyraźniej słowa szefowej Fed, zapowiadającej prezentację strategii wyjścia z ultra luźnej polityki pieniężnej pod koniec roku, nie przypadły do gustu posiadaczom akcji, przypominając że kiedyś sielanka musi się skończyć.

Ostatecznie WIG20 zyskał 0,34 proc., WIG30 wzrósł o 0,25 proc., WIG o 0,19 proc., a mWIG40 o 0,12 proc. WIG50 spadł o 0,06 proc., a WIG250 o 0,74 proc. Obroty wyniosły 602 mln zł.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych