Analizy

Spodziewamy się korekty redukcji rentowności krajowego długu

źródło: Konrad Soszyński, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 8 stycznia 2015, 10:36

  • Powiększ tekst

Spadek rocznej dynamiki inflacji w Eurostrefie w grudniu do -0,2% r/r oraz wycena ropy Brent poniżej 50 USD pchały przed południem w dół rentowności niemieckiego długu. Pewien wpływ na to miały także plotki o ryzyku wyjścia Grecji ze Eurostrefy.

Bundowi nie zaszkodziła nawet wyższa niż oczekiwano sprzedaż detaliczna w Niemczech w grudniu. Po południu zaskakująco wysokie odczyty ADP z USA (241 tys., wobec 208 tys. poprzednio oraz oczekiwań na poziomie 226 tys.) wypchnęły rentowności US10Y w górę. W efekcie krzywa amerykańska przesunęła się w górę o 6 pb. w długim końcu i 1 pb. w krótkim, zaś idąca za nią po południu niemiecka, odpowiednio o 0 pb. i 3 pb. Słabo i przejściowo na amerykański dług wpłynęła publikacja minutes FED.

Krajowe obligacje zyskiwały przez większą część dnia, podążając w ślad za Bundami i taniejącą ropą. Dopiero po południu zobaczyliśmy niewielką korektę porannych spadków dochodowości w reakcji na odbicie cen ropy naftowej i dobre dane z rynku pracy w USA. Mimo to w skali całego dnia krajowa krzywa zniżyła się o 5-6 pb. w długim końcu i 1-2 pb. w krótkim. Rynek FRA, po porannym rajdzie, skorygował część spadków stawek lokując najniższą część krzywej (FRA8X11) na poziomie 1,51%.

W czwartek spodziewamy się korekty redukcji rentowności krajowego długu z pierwszych dni roku. Za realizacją tego scenariusza przemawiać będą publikowane w czwartek dane o sprzedaży detalicznej w Eurostrefie, które naszym zdaniem okażą się być lepsze niż prognozuje rynek (0,1% m/m). Dodatkowymi argumentami za pewną przeceną długu będzie publikacja danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (tu spodziewamy się odczytu w okolicach -0,5% m/m, wobec konsensusu rynkowego -0,7% m/m). Skala wzrostów dochodowości nie powinna być bardzo duża i nie powinna przekroczyć 2-3 pb. na całej długości krzywej. W przypadku krzywej FRA oczekujemy stabilizacji stawek w perspektywie końca tygodnia, co będzie naszym zdaniem związane z brakiem perspektyw dla obniżki stóp na styczniowym spotkaniu RPP.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.