Analizy

Dolar pod presją słabych danych z USA

źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2016, 12:47

  • Powiększ tekst

Bieżący tydzień na rynku walutowym rozpoczynamy poniżej poziomy 4,36 na EURPLN, natomiast na EURUSD w okolicach 1,1160, co stanowi poziomy zbliżone do zamknięcia z piątku.

W piątek GUS opublikował wstępny szacunek poziomu indeksu CPI za lipiec, wskazując na utrzymywanie się deflacji w cenach konsumenta na poziomie 0,9% r/r (zgodnie z prognozami wg. ankiet Thomson Reuters). W skali miesiąca dane zaskoczyły in minus wskazując na pogłębienie się spadku indeksu CPI do -0,3%. Na głębszą delację przede wszystkim wpłynęły spadające w zeszłym miesiącu ceny paliw.

Z kolei na rynku głównej pary walutowej euro nadal notowane jest powyżej 1,11 po tym jak Fed choć przedstawił stan amerykańskiej gospodarki w świetle lepszym niż miesiąc temu, czym jednak nie zdołała nasilić oczekiwań na ewentualną podwyżkę stóp w USA szybszą niż w grudniu. Dodatkowo wsparciem dla euro okazała się publikacja danych dot. dynamiki PKB dla strefy euro. W 2q16 Euroland rozwijał się w tempie 0,3% licząc w stosunku do pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku (zgodnie z oczekiwaniami) i 1,6% odnosząc się do poprzedniego roku (powyżej oczekiwań). Sceptycyzm inwestorów okazał się słuszny po publikacji analogicznych danych z USA. US PKB za 2q16 na poziomie 1,2% kw/kw mocno zawiodło (rynek prognozował +2,6%), a rozczarowanie było tym większe, że w dół do 0,8% zrewidowano dane za 1q16. Skala wzrostów pary wydaje się jednak ograniczona. Nie wykluczamy, że w bieżącym tygodniu publikacja NFP wesprze dolara.

Tymczasem zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii wsparł rządowy pakiet, ale w ograniczonym stopniu. Bank rozszerzył swoje zakupy funduszy giełdowych i dwukrotnie zwiększył rozmiary programu pożyczek dolarowych. Powstrzymał się jednak od zwiększenia tempa zakupów rządowych obligacji, co miało stanowić główną część jego bodźca monetarnego. Podczas piątkowego posiedzenia japońskie władze monetarne pozostawiły też na dotychczasowym poziomie stopę minus 0,1% dla części rezerw banków komercyjnych. Większość ekonomistów oczekiwała bardziej radykalnych działań ze strony BoJ mając na uwadze oczekiwania odnośnie spadku inflacji i słaby wzrost gospodarczy Japonii.

Gorszy odczyt PKB z USA wpłynął na wycenę podwyżki stóp procentowych przez Fed w grudniu. Jeszcze na początku tygodnia prawdopodobieństwo takiego ruchu wynosiło blisko 50%, a po wstępnych danych za pierwszy kwartał 2016 spadło w okolice 37%. Amerykańskie kontrakty FRA spadły o 3 do 4 pb po publikacji danych. Poziom wzrostu gospodarczego za Q1 będzie jeszcze podlegał rewizjom, dlatego nie jest to sygnał odwołujący możliwe działania, a istotne dla budowania oczekiwań oprócz zbliżających się danych będą publikacja minutes FOMC z lipcowego spotkania (17 sierpnia) oraz wystąpienie prezes J. Yellen podczas konferencji w Jackson Hole (28 sierpnia).

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem spotkań banków centralnych, jednak w bieżącym również ten temat pozostanie w nagłówkach. 4 sierpnia swoją decyzję ogłosi Bank Anglii. Konsensus rynkowy wskazuje, że władze monetarne zdecydują się na obniżkę stóp procentowych o 25 pb, co ma być odpowiedzią na negatywne skutki głosowania nad Brexitem z czerwca tego roku.

Po tym jak w lipcu polskie Ministerstwo Finansów sprzedało papiery skarbowe za łączną kwotę 12,38 mld PLN, w sierpniu (18 sierpnia) planowana jest jedna aukcja, podczas której zostaną sprzedane papiery w łącznej kwocie od 4 do 8 mld PLN. Jak podało MF w czerwcu o 4 mld PLN wzrosło zaangażowanie nierezydentów na polskich obligacjach. Udział w długu w rynkowych obligacjach skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł z 35,0% w maju do 35,5% w czerwcu.

Opublikowane w piątek wyniki stress testów sektora bankowego w Europie nie zmieniły znacząco oceny obecnego w nim ryzyka. Większość banków powinno być w stanie utrzymać odpowiedni poziom kapitału w wypadku kryzysu, a najbardziej zagrożony jest włoski Banca Monte dei Paschi di Siena.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.