autor

Szymon Szadkowski

14 czerwca

Morawiecki: MF rozważa wprowadzenie badań psychologicznych dla kierowców Ubera

Wicepremier Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii działalności polegającej na świadczeniu usług przewozowych na zasadzie współdzielenia. Kwestia ta nie jest jeszcze uregulowana prawnie, co powoduje narastający konflikt pomiędzy taksówkarzami, a kierowcami Ubera. W proponowanych zmianach przewidziano m.in. ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób oraz obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję

Morawiecki: w tym roku eksport polskiej branży motoryzacyjnej przekroczy 100 mld. zł.

Przemysł motoryzacyjny wytwarza ok. 8 proc. polskiego PKB i jest drugą, po produkcji artykułów spożywczych, branżą przemysłową. W 2016 r. wartość jej produkcji sprzedanej wyniosła 135,6 mld zł - o 75 proc. więcej niż w 2007 r. W latach 2007-2016 liczba zatrudnionych zwiększyła się o blisko 56 tys. osób, osiągając poziom 174,2 tys. pracowników, co stanowiło 10 proc. wszystkich zatrudnionych w przemyśle. Natomiast eksport branży to ok. 13 proc. całkowitego eksportu Polski. Zadeklarowane już przez firmy branży nakłady inwestycyjne mają wynieść ok. 3 mld zł, co obok utworzenia prawie 3 tys. miejsc pracy, ma się przełożyć na wzrost udziału motoryzacji w PKB o 0,10-0,15 pp.

13 czerwca

Przewodniczący PE A. Tajani szykuje duże zmiany w konstruowaniu budżetu unijnego. Mogą stracić najwięksi beneficjenci

Tajani chce więcej środków przeznaczać na walkę z bezrobociem wśród młodzieży, zmianami klimatycznymi, kwestiami bezpieczeństwa oraz migracji. Stracić miałyby cztery kraje: Polska, Włochy, Francja i Hiszpania, które otrzymują największe w UE dopłaty na rolnictwo. Unijni urzędnicy raczej nie zgodzą się na obcięcie dopłat do rolników bo ci odpowiadają za wytworzenie 2 proc.unijnego PKB

8 czerwca

Na farmie wiatrowej Energi stanie największy w Polsce magazyn energii

Niestabilność odnawialnych źródeł energii, szczególnie farm wiatrowych, stanowi jedno z większych wyzwań dla współczesnych sieci elektroenergetycznych nie tylko w Polsce, ale w każdym kraju inwestującym w OZE. Brak sprzyjających warunków pogodowych – bezwietrzna pogoda lub długotrwałe zachmurzenie – prowadzić mogą do niedoborów mocy stąd wspólna inicjatywa Energa, Hitachi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które wspólnie zbudują hybrydowy bateryjny magazyn energii elektrycznej o mocy ok. 6 MW

22 maja

PGZ planuje utworzenie Centrum Projektowania Systemów Satelitarnych

Zgodnie z koncepcją, działanie Centrum miałoby polegać na interaktywnej, równoległej pracy specjalistów reprezentujących różne dziedziny (jak np. satelitarne systemy pokładowe czy trajektoria lotu), którzy przy użyciu specjalistycznego oprogramowania będą mogli prezentować symulacje projektów i wspólnie wybierać optymalne rozwiązania. Do zadań CDF będzie należała centralizacja zarządzania projektami, wsparcie pracy zespołowej i zwiększenie efektywności projektów.

Wcześniejsze publikacje

Lotniska regionalne wyprzedzają prognozy

Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2030 roku w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych. Wynik ten jednak może być osiągnięty kilka lat wcześniej. Aktualną przepustowość wszystkich polskich portów szacuje się na ok. 57 mln pasażerów rocznie (25 mln pax Lotnisko Chopina, 32 mln porty regionalne).

Będzie bardzo trudno przekonać Polaków do oszczędzania na emeryturę

Większość Polaków wie i ma świadomość, że bez dodatkowych oszczędności ich emerytura wypłacana z I filaru będzie bardzo niska. Pomimo to należymy do najmniej oszczędnych Europejczyków. Stopa budżetu gospodarstwa domowego, która jest odkładana wynosi w Polsce 2 proc., na Węgrzech 5 proc., w Czechach 6 proc., a w Niemczech 10 proc.

Deloitte: Europejski rynek fitness wart jest 26,3 mld euro

Biorąc pod uwagę liczbę członków klubów fitness liderami są Niemcy z niemal 10,1 mln osób oraz Wielka Brytania, gdzie członkostwo ma wykupione 9,3 mln osób. W Polsce jest to 2,84 mln osób. Liczba członków wzrosła w 17 z 18 analizowanych krajów (wyjątkiem jest Norwegia). Według szacunków z klubów fitness w 2025 roku może korzystać nawet 80 mln Europejczyków.

Pozostałe publikacje tego autora

6 kwietnia 2017 roku

KRD: Do blisko 442 mln zł. wzrosło zadłużenie branży motoryzacyjnej

Łączne zadłużenie firm z branży motoryzacyjnej (naprawa, sprzedaż, produkcja pojazdów i części) w marcu 2017 r. wyniosło 441,7 mln zł i jest to aż o 28,8% więcej niż miało to miejsce w lipcu 2016 roku. Od tego czasu o około 3 tys. (do ponad 16,5 tys.) zwiększyła się także sama liczba firm widniejących w KRD BIG. Łączna liczba ich nieopłaconych zobowiązań wyniosła ponad 63 tys. W największym stopniu na ten wynik składają się firmy z województwa śląskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego.

4 kwietnia 2017 roku

Work Service: 3 na 10 Polaków chce zmienić pracę z powodu nudy i rutyny

W ciągu ostatniego pół roku odsetek osób deklarujących zmianę miejsca zatrudnienia z powodów finansowych zmniejszył się o 13,6 proc. Tak duży spadek oznacza, że dziś prawie równie ważny jest inny czynnik – brak perspektyw awansu. Nie bez znaczenia dla pracowników jest także możliwość samorealizacji i nuda oraz rutyna, która do zmiany pracy skłania 29,3 proc. osób.

30 marca 2017 roku

80 polskich firm e-papierosowych powiedziało „nie” Komisji Europejskiej

W zakończonych właśnie konsultacjach Dyrektywy Akcyzowej, do Komisji Europejskiej napłynęło prawie 8 tysięcy stanowisk, z tego 1,8 tysiąca głosów pochodziło z Polski. Aż 90 proc. wszystkich uczestników konsultacji opowiedziało się przeciw akcyzie na e-papierosy. W Polsce wielu importerów, dystrybutorów i producentów zajmujących się tą branżą zmagają się z kosztownym dostosowaniem do nowych przepisów, które weszły w życie 8 września 2016. Dodatkowe obciążenie akcyzą, dla wielu z nich może skończyć się bankructwem

29 marca 2017 roku

Grupa Amica zanotowała blisko 2,5 mld zł przychodów

W okresie I-IV kw. 2016 r. Grupa Amica zanotowała blisko 2,5 mld zł przychodów (+18% rdr) i wypracowała 201 mln zł wyniku EBITDA (+9%) oraz 112 mln zł zysku netto (+16%). Polski producent AGD, zgodnie z zaplanowaną strategią zdobywa również inne rynki m.in. francuski. Właśnie sfinalizował przejęcie w 100 proc. francuskiego dystrybutora sprzętu AGD.

17 marca 2017 roku

KGHM na minusie

Niższe notowania miedzi i molibdenu w 2016 r. były częściowo rekompensowane przez osłabienie walut lokalnych względem dolara amerykańskiego. Decyzje banków centralnych, wybory prezydenckie w USA oraz Brexit wywierały istotny wpływ sytuację spółki. W czasach niepewności dobrze postrzegane są metale szlachetne, które w 2016 roku zyskały na wartości

16 marca 2017 roku

MR: Wiceszefowa Europejskiej Agencji Kosmicznej z Polski

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja umożliwiająca wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. Otylia Trzaskalska-Stroińska pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. W resorcie odpowiedzialna jest m.in. za politykę kosmiczną i przygotowanie Polskiej Strategii Kosmicznej. Od 2012 roku jest przewodniczącą delegacji polskiej do ESA.

16 marca 2017 roku

Klienci Alior powinni przygotować się na brak dostępu do konta

W piątek 24 marca br. zostaną wyłączone systemy bankowości internetowej i mobilnej: o godz. 14.30 system BusinessNet dla klientów biznesowych, o godz. 17.10 system Sez@m dla klientów indywidualnych i Biura Maklerskiego przejętego z Banku BPH, a o godz. 23.00 bankowość internetowa i mobilna dla pozostałych klientów Alior Banku, w tym klientów Biura Maklerskiego, Kantoru Walutowego i T-Mobile Usługi Bankowe.

16 marca 2017 roku

Polacy pokochali piwa bezalkoholowe

O 64 proc. wzrosła dynamika sprzedaży piw bezalkoholowych. Polacy coraz bardziej poszukują nowych wyrafinowanych smaków piwa i tym kierują się przy jego zakupie, a mniej interesuje ich zawartość alkoholu. Wiąże się to ze zmianą pokoleniową konsumentów i trendom zdrowego trybu życia. Tymczasem statystyczny Polak rocznie wypija ok. 98 litrów piwa rocznie.

13 marca 2017 roku

Coraz więcej Polaków korzysta z OZE

Z wyliczeń przygotowanych przez Ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe (decydując się na panele fotowoltaiczne) mogłoby obniżyć rachunek za energię elektryczną z 2475 zł (rocznie) do 275 zł.

12 marca 2017 roku

Polskie firmy IT zdobywają USA i Europę. Eksport polskich usług ICT wzrósł o niemal ¼ w ciągu roku

Spośród wyszczególnionych przez GUS państw, będących odbiorcami usług teleinformatycznych świadczonych przez polskie firmy, największy wzrost wartości eksportu odnotowano w przypadku USA, gdzie z 1,68 mld urósł on do 2,22 mld złotych, a więc o ponad 35 proc. Eksport polskich usług ICT rósł również w państwach zachodniej Europy. Coraz częściej sięgają po nie przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, gdzie w ciągu roku jego wartość wzrosła o 24,5 proc. Dość duży przyrost odnotowano również w przypadku Niemiec, gdzie wyniósł on 22,3 proc., czy w Szwajcarii - niemal 26 proc.

11 marca 2017 roku

Morawiecki: mocny i wiarygodny rynek kapitałowy to fundament rządowej strategii

Absolutnym priorytetem rządu jest uruchomienie programów tworzących długoterminowe oszczędności Polaków. Polacy, co pokazują ostatnie badania, chcą oszczędzać na emerytury, dlatego środki z OFE zostaną przekazane na imienne konta ponad 16 milionów naszych obywateli. To dlatego, dostosowany do dzisiejszych i przyszłych wyzwań, krajowy rynek kapitałowy jest niezbędnym elementem realizacji Programu Budowy Kapitału -mówił Morawiecki

10 marca 2017 roku

20 banków na celowniku ABW w sprawie frankowych oszustw

Śledztwo koncentruje się przede wszystkim na ocenie wzorów umów i procedur przyznawania kredytów. W chwili obecnej, na podstawie postanowień Sądu Okręgowego w Szczecinie o zwolnieniu z tajemnicy bankowej, zabezpieczana jest dokumentacja od banków, które udzielały tego typu kredytów.

9 marca 2017 roku

Jak biznes na nierzetelności stoi. Ponad 80 proc. przedsiębiorców nie otrzymuje pieniędzy na czas

W czwartym kwartale 2016 roku aż 86,7 proc. przedsiębiorców deklarowało, że nie otrzymuje pieniędzy w terminie od swoich klientów i kontrahentów (o 6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015). Jednocześnie w tym samym czasie o 4,8 proc. zwiększył się odsetek firm spodziewających, że sytuacja ta będzie się jeszcze pogarszać (20,1 proc.). W najgorszej sytuacji są mikro i małe firmy, których brak przelewu na czas, nie raz może oznaczać być albo nie być dla jej dalszej działalności

8 marca 2017 roku

Morawiecki: Polska europejskim sercem i mózgiem przemysłu przyszłości Made in Nokia

Nokia dziś to przede wszystkim kreator technologii i infrastruktury telekomunikacyjnej przyszłości. To w Polsce znajduje się europejskie serce i mózg przemysłu przyszłości Made in Nokia, które już dygitalizują takie sektory jak kolej, bezpieczeństwo, czy rozwijają Internet rzeczy przyznał wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów

8 marca 2017 roku

Producenci motoryzacyjni liczą na nowe inwestycje

Powoli zmienia się percepcja Polski. Projekty Daimlera, Toyoty i LG pokazują, że nie jesteśmy tylko montownią, lecz atrakcyjnym miejscem na inwestycje w nowe technologie, bo silniki to najbardziej zaawansowane rozwiązania. Polska między innymi wymieniana jest w gronie faworytów jako lokalizacja centrum logistycznego Mercedesa czy też fabryki Tesli

6 marca 2017 roku

Od marca pracownicy Kauflandu dostaną podwyżki z gwarancją stałego wzrostu wynagrodzenia

W małych miastach pracownicy na stanowisku kasjera-sprzedawcy zarabiają teraz od 2600 do 2900 zł brutto, w dużych od 3000 do 3300 zł brutto, a w Warszawie od 3100 do 3400 zł brutto. Po przepracowaniu sześciu miesięcy oraz w ciągu kolejnych dwóch lat pracownicy mogą liczyć na trzy podwyżki wynagrodzenia, tym razem o 100 zł brutto każda. Na tym jednak nie koniec.

2 marca 2017 roku

Firmy mają rekordowe plany rekrutacyjne

Po ubiegłorocznych spadkach poziomów bezrobocia i osiągnięciu najniższych wskaźników od 25 lat, firmy mają rekordowe plany rekrutacyjne, które zapowiada już 32 proc. pracodawców . To o 7 proc. więcej niż przed rokiem. Jednocześnie zdaniem ekspertów z Work Service, nadchodzi fala podwyżek. Niemal 29 proc. firm zapowiada podnoszenie wynagrodzeń dla swoich pracowników, a to oznacza 15 proc. wzrost tego wskaźnika w stosunku do ub.r.

1 marca 2017 roku

Warsaw Spire z unikatową technologią

W Warsaw Spire będzie zainstalowanych 50 punktów tzw. cyfrowej dystrybucji treści, w tym nowoczesne interaktywne ekrany, które emitować będą na bieżąco użyteczne dla najemców informacje m.in. dane o pogodzie, ruchu na ulicach. System poprowadzi nas do miejsca spotkania, a kiedy zostanie nam trochę czasu zaproponuje alternatywne opcje spędzenia czasu pozostałego do spotkania