autor

Szymon Szadkowski

17 lutego

16 lutego

Już 40 proc. firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy

W ostatnich miesiącach pojawił się nowy trend związany z chęcią zatrudniania pracowników z Ukrainy na stanowiska wymagające kwalifikacji. Z badań Work Service wynika, że rekrutacje na pracowników średniego szczebla stanowią już dziś ponad 28 proc. zgłaszanego zapotrzebowania na kandydatów zza granicy

10 lutego

Dlaczego urzędnicy milczą kiedy zagrożone jest życie obywateli. "Bo jest ustawa"

Suplementy diety mogą wykazywać właściwości alergenne i rakotwórcze, powodować zakażenia dróg oddechowych i moczowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przyczyniać się do powstawania ropni, zapalenia wsierdzia, osierdzia, czasami zatruć pokarmowych. Przykładowo jeden ze składników suplementu pochodził od rośliny, która zawiera substancje psychoaktywne.

9 lutego

Wcześniejsze publikacje

Branża handlu detalicznego zadłużona jest już na miliard zł

Branża zatrudniająca około 2 mln pracowników, w której działa prawie 537 tys. firm, ma zaległości wobec kontrahentów i banków przekraczające 990 mln zł. Zaległe płatności na kwotę minimum 500 zł, przeterminowane o co najmniej 60 dni posiada ok 20 tys. firm handlu detalicznego. W dobrej kondycji finansowej jest dziś trzy razy mniej firm niż przed siedmioma laty

PGZ: razem z Francuzami zbudujemy okręty podwodne

Żródło: DCNS. Francuska łódź podwodna Scorpion zbudowana dla Indii

Przy współpracy z francuską firmą DCNS, która wniesie know how, polskie stocznie znajdujące się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej mają zbudować 3 okręty podwodne i korwety w ramach programu Czapla i Miecznik. Porozumienie gwarantuje polskim stoczniom kooperację z DCNS, co w przyszłości ma zapewnić im ciągłość zamówień

Rynek najmu w 2017 roku: wzrost liczby najemców do ponad 2 mln

Nie bez znaczenia dla rynku najmu jest rosnący udziału obcokrajowców wśród najemców. Według danych Eurostat, Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem wydanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców (w praktyce niemal wyłącznie Ukraińców) – w 2015 było ich ok. 800 tys. Stale rośnie też liczba studentów przyjeżdżających do Polski na studia

Pozostałe publikacje tego autora

17 stycznia 2017 roku

UOKiK poparł stanowisko frankowicza w sporze z mBankiem

Zdaniem urzędu postanowienia są niedozwolone, ponieważ stawiają konsumenta w gorszej pozycji względem banku. Ta nierównowaga stron wpływa na wysokość świadczeń, ponieważ to bank w tabeli ustala kursy kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego, po których przelicza kwotę kredytu i rat kapitałowo-odsetkowych. Konsument jest natomiast pozbawiony wpływu na wysokość waloryzacji kursu, nie wie nawet czym kieruje się bank w podejmowaniu decyzji.

15 stycznia 2017 roku

Jedna piąta smartfonów sprzedanych w 2017 roku, będzie miała wbudowane elementy "sztucznej inteligencji"

Sztuczna inteligencja w coraz większej ilości przedmiotów codziennego użytku, zabezpieczenia biometryczne autonomiczne samochody - w tym roku czeka nas dynamiczny skok w technologiczną przyszłość. Z kolei rozwój nowych technologii, jak również sposób i tempo, w jakim wkraczają one do naszego życia determinują to jak pracujemy i funkcjonujemy na co dzień.

14 stycznia 2017 roku

Tylko u nas: ZBP o rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej

Stan Giełdy oraz sytuacja finansowa głównych akcjonariuszy polskich banków uczyni bardzo trudnym emisje nowych akcji. Kredyt dla gospodarki stanie się zatem droższy. Większość banków i tak nie może wypłacić dywidendy na skutek zapisów rekomendacji KNF dotyczącej polityki dywidendowej w bankach

14 stycznia 2017 roku

Wiemy dlaczego Moody's nie wypowiedziało się w sprawie ratingu Polski. Skandal za Oceanem i kompromitacja agencji

Moody's nie stosował się do własnych standardów ratingowych. Ratingi były przygotowywane pod żądania klientów bankowości inwestycyjnej, które wyemitowały papiery wartościowe. Firma miała też zupełnie świadomie nadmuchiwać oceny toksycznych papierów hipotecznych wszystko to zdaniem władz amerykańskich przyczyniło się w znacznym stopniu do największego krachu finansowego od lat 20 -tych

10 stycznia 2017 roku

NFOŚiGW: 10 mld zł na walkę ze smogiem

Geotermia, rozwój OZE, samowystarczalność energetyczna gmin, np. z małych elektrowni wodnych (MEW), biomasy czy biogazu,to tylko niektóre priorytety działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w celu poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem.Właśnie rusza kolejny nowy program w ramach, którego zostanie rozdysponowana pula pieniędzy na poprawę jakości powietrza

4 stycznia 2017 roku

BIG InfoMonitor: Spadł Indeks Zaległych Płatności Polaków

Przeterminowany dług zwiększył się o 8,3 mld zł, czyli o ponad 20 proc., a liczba osób, która nie może się z nim uporać o 13 proc. (266 126 osób). Pod koniec zeszłego roku było to 40,39 mld zł zaległości, podczas gdy teraz jest 48,71 mld zł.

29 grudnia 2016 roku

BIK: Jesienna zapaść w kredytach mieszkaniowych

Obok wycofywania programu MdM, na niski poziom akcji kredytowej wpływ mają zapewne czynniki regulacyjne: wyższe wymagania odnośnie wkładu własnego, brak w bankach długoterminowych pasywów czy problemy niektórych banków ze zbyt niskimi współczynnikami kapitałowymi. Te czynniki wydają się mieć niestety trwały, strukturalny charakter.

28 grudnia 2016 roku

J.Gowin: 450 mln euro na innowacyjne start up-y. Oficjalnie ruszył rządowy fundusz mający wspierać innowacyjne projekty

W ramach platformy PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50 proc. pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych.

28 grudnia 2016 roku

W nowy rok staramy się wejść bez długów

Wskaźniki zadłużenia Polaków dynamicznie rosną. Z wyliczeń Big InfoMonitor wynika, że w porównaniu do zeszłego roku, Polaków niespłacających swoich zobowiązań jest o pół miliona więcej. Za dłużnika uważa się osobę, która ma zaległości wynoszące minimum 200 zł niespłacane przez co najmniej 60 dni.

27 grudnia 2016 roku

Opóźnienia lotów podczas świąt? Polskie lotniska wypadają lepiej od tych zagranicznych

W ciągu dwóch ostatnich lat podczas świąt loty z Krakowa spóźniały się najczęściej. Dla porównania, Polacy podróżujący w okresie świątecznym przez Kuala Lumpur, Amsterdam lub Bangkok muszą liczyć się z tym, że 10 proc. odlotów będzie miało opóźnienie.Średni czas oczekiwania na opóźnione loty w Nowym Jorku wynosi od 87 do 93 minut. Jeszcze wolniej czas mija w Dubaju, gdzie opóźnienia dotyczą 22 proc. odlotów i 15 proc. przylotów.

27 grudnia 2016 roku

Eksporterzy i importerzy widzą rok 2017 w jasnych barwach

Nastawienie eksporterów i importerów do roku 2017 należy ocenić jako bardzo dobre. Ogromna większość spodziewa się, że nadchodzący rok będzie pod względem zamówień tak samo dobry lub nawet lepszy. Szczególnie cieszy to, że przedsiębiorców spodziewających się wzrostu liczby zamówień jest aż sześć razy więc niż pesymistów

27 grudnia 2016 roku

To już ostatni dzwonek na zainwestowanie w promocję i ekspansję polskiego cydru

Zgodnie z prognozami ekspertów, do 2019 roku sprzedaż cydru będzie zwiększać się w tempie 30 proc. rocznie, jest to więc kategoria alkoholi niskoprocentowych o największej dynamice wzrostu. Polska, dzięki mocnemu zapleczu w postaci produkcji jabłek, wyrasta na lidera swojego regionu jeśli chodzi o produkcję cydru. Badania Euromonitor International, pokazały, że już w 2014 roku staliśmy się jednym z ważniejszych graczy na rynku Europy Wschodniej, odpowiadając za 14 proc. produkcji.

26 grudnia 2016 roku

Rynek pracy 2016r.: W mijającym roku poznaliśmy nowe oblicze rynku pracownika

Pomimo wyraźnego spadku bezrobocia w całym kraju nadal obserwujemy wyraźny podział na rynku pracy. W 7 z 16 województw występuje dwucyfrowa stopa rejestrowanego bezrobocia. Mijający rok to czas kiedy w drugiej połowie roku plany emigracyjne Polaków odnotowały najniższe w historii odczyty. Z danych GUS wynika, że już niemal 2,4 mln naszych rodaków przebywa w innych krajach.

26 grudnia 2016 roku

Muzyka wraca na płyty winylowe. Sprawdź czy w Twojej piwnicy nie kurzy się fortuna

Winyl okazał się jednak bardziej zahartowany niż stal i po kilkunastu latach wychodzi z cienia. Coraz więcej artystów wydaje swoją twórczość na tym nośniku i coraz więcej fanów chce słuchać muzyki z czarnych krążków. W dodatku płyty znanych artystów, sprzed 30 - 40 lat osiągają zawrotne ceny na aukcjach internetowych. Właściwie można tu mówić o powstającym nowym rynku: lokaty kapitału jak również produkcie inwestycyjnym.

26 grudnia 2016 roku

Polska będzie miała swoją platformę aukcyjną, do handlu uprawnieniami do emisji CO2

System działa na zasadzie tzw. "cap and trade". Dla uczestników systemu ustalany jest dopuszczalny limit emisji ("cap") i z czasem jest on zmniejszany w sposób pozwalający osiągnąć unijny cel redukcyjny. Jedno uprawnienie do emisji daje posiadaczowi prawo do emisji jednej tony CO2 lub równoważnej ilości innego gazu cieplarnianego.

22 grudnia 2016 roku

Alimenciarze będą mieli dozór elektroniczny?

Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, 80 proc. Polaków, którzy mają zasądzone alimenty, nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku płacenia na dzieci. W sumie wpisani z tego tytułu dłużnicy mają 10, 5 mld długu. Średnio każdy z nich jest zatem winien swoim dzieciom 33 900 zł.

19 grudnia 2016 roku

Rynek outsourcingu będzie rósł w tempie 6 proc. rocznie

Według ekspertów sektor będzie się dalej rozwijał pomimo rosnącej konkurencji ze strony robotyki. Według wskazań ankietowanych przedsiębiorstw, firmy nie przewidują w przyszłym roku relokacji do krajów macierzystych centrów telefonicznych i centrów usług wspólnych. Polska znalazła się na 7 miejscu globalnego rankingu lokalizacji.