Analizy

Zródło: PKP Energetyka
Zródło: PKP Energetyka

CVC podejmuje wyłączne negocjacje dotyczące nabycia PKP Energetyka

źródło: Zespół wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 6 lipca 2015, 21:55

  • 1
  • Powiększ tekst

Fundusz inwestycyjny CVC złożył najkorzystniejszą ofertę nabycia akcji PKP Energetyka. Co to za fundusz? Był między innymi wieloletnim udziałowcem belgijskiego operatora pocztowego, wiodącego operatora sieci dystrybucji energii elektrycznej w Hiszpanii i wielu innych spółek strategicznych i spełniających kluczowe funkcje w gospodarkach Europy i Ameryki Północnej

Z informacji, które udostępnił nowy inwestor PKP Energetyka wynika, że CVC to globalna firma private equity i doradztwa inwestycyjnego, założona w 1981 roku. Posiada sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami inwestorów z Ameryki Północnej (55%), Europy (28%), Azji i Bliskiego Wschodu, którzy powierzają swój kapitał CVC na przeszło 10-letnie okresy. Bieżąca wartość aktywów firmy przekracza kwotę 52 mld USD.

Około połowy kapitału pochodzi z największych funduszy emerytalnych na świecie, takich jak National Railroad Retirement System (Amerykański System Emerytalny Sektora Kolejowego) w Stanach Zjednoczonych, New York State Teachers Pensions Fund (Program Emerytalny dla Nauczycieli ze Stanu Nowy Jork), New York City Retirement Systems (Employees, Teachers, Police and Firemen, School Employees) Pension Fund (Fundusz Emerytalny Miasta Nowy Jork (Pracownicy, Nauczyciele, Policjanci, Strażacy oraz Pracownicy Szkół)), Canada Pension Plan (Kanadyjski Program Emerytalny), MN Services (fundusz emerytalny dla holenderskich pracowników sektora metalurgicznego), Church of England Commissioners, University Superannuation Scheme (uniwersytecki fundusz emerytalny) oraz Wellcome Trust (fundacja finansująca badania w zakresie zdrowia).

Aktualnie, fundusze CVC posiadają udziały w ponad 50 spółkach na całym świecie, zatrudniając około 400 tys. osób oraz osiągając roczne łączne przychody w wysokości około 130 mld USD.

Fundusze CVC przeprowadziły szereg inwestycji w branżach i spółkach uznawanych za strategiczne, oraz dowiodły, że są zaufanym i wartościowym partnerem dla wszystkich interesariuszy, w tym rządów oraz podmiotów z udziałem skarbu państwa. Poniżej zamieszczamy poglądową listę takich transakcji:

  • BPOST: jest narodowym belgijskim operatorem pocztowym, posiadającym skonsolidowane przychody na poziomie 2,3 mld EUR. Fundusze CVC dokonały inwestycji w Bpost w 2006 oraz w 2009 roku w ramach partnerstwa strategicznego z rządem Belgii w celu zmodernizowania i rozwinięcia tej spółki tak, by stała się wiodącym europejskim przedsiębiorstwem z sektora usług pocztowych i logistycznych. Zamierzenia te zostały pomyślnie zrealizowane z korzyścią dla wszystkich interesariuszy, i w 2013 roku Bpost została wprowadzona na Giełdę Papierów Wartościowych w Brukseli. Kapitalizacja rynkowa tej spółki wzrosła od tego czasu do poziomu ponad 5 mld EUR.

  • EVONIK: fundusze CVC nabyły 25,01% akcji w Evonik Industries w 2008 roku we współpracy z RAG Foundation, podmiotem utworzonym z udziałem rządu niemieckiego, odpowiedzialnym za wypełnianie zobowiązań sektora górnictwa węgla kamiennego w tym kraju. Evonik jest największą na świecie spółką z sektora specjalistycznych produktów chemicznych oraz prowadzi aktywną działalność w sektorze wytwarzania energii (Steag – piąty największy producent energii elektrycznej w Niemczech) oraz posiada portfel nieruchomości mieszkaniowych (Vivawest – podmiot wynajmujący nieruchomości mieszkaniowe na rzecz 300 tysięcy osób w Niemczech). Evonik posiada siedzibę w Essen, Niemcy, oraz zatrudnia około 33.650 osób na całym świecie. W kwietniu 2013 roku Evonik została pomyślnie wprowadzona na Giełdę Papierów Wartościowych we Frankfurcie. CVC pozostała akcjonariuszem mniejszościowym spółki od czasu jej wprowadzenia na giełdę papierów wartościowych.

  • ABERTIS: W sierpniu 2010 roku fundusze CVC zainwestowały wraz z ACS w 25,8% akcji w spółce Abertis, będącej wiodącym międzynarodowym operatorem infrastruktury krytycznej, w tym dróg, portów lotniczych, wież nadawczych, satelitów i parków logistycznych w Europie i Ameryce Łacińskiej. Przychody Abertis wynoszą blisko 5 mld EUR, a spółka zatrudnia 17.500 osób.

  • INALTA: W grudniu 2002 roku fundusze CVC nabyły Inalta od Iberdroli, drugiej co do wielkości hiszpańskiej grupy spółek użyteczności publicznej. Działalność spółki obejmuje wytwarzanie, przesył i dystrybucję energii elektrycznej; rozwój, eksploatację oraz utrzymanie wszystkich rodzajów zakładów wytwarzających energię elektryczną, w tym elektrowni jądrowych, elektrowni wodnych oraz elektrociepłowni; wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Inalta utrzymuje ogólnokrajową sieć elektroenergetyczną obejmującą ponad 5.000 kilometrów kabli sieci wysokiego napięcia, około 120 podstacji elektroenergetycznych oraz 50 dużych obiektów transformatorowych. Inalta rozszerzyła działalność na nowe segmenty, w tym inżynierię elektroenergetyczną i konsulting, dystrybucję wody, telekomunikację oraz technologię informacyjną.

  • DELACHAUX: We wrześniu 2011 roku fundusze CVC wraz z rodziną, która założyła tę firmę, zamknęły transakcję nabycia akcji spółki Delachaux, globalnego lidera w trzech obszarach działalności: pion kolejowy projektuje i wytwarza systemy mocowania oraz spawania szyn; pion przewodników specjalizuje się w projektowaniu i montażu systemów do przesyłu energii elektrycznej oraz do przesyłu danych dla przenośnych urządzeń przemysłowych; natomiast pion metali wytwarza chromowany metal na potrzeby przemysłowych superstopów wykorzystywanych w trudnych warunkach środowiskowych.

  • ISTA: Ista jest światowym liderem w branży usług pomiarowych – prowadzi działalność w zakresie pomiarów zużycia energii oraz wody, jak również rozliczeń kosztów. Ista sprzedaje różnorodne urządzenia pomiarowe, jak również świadczy kompleksowe usługi towarzyszące takie jak utrzymanie urządzeń, odczyty pomiarów, przetwarzanie danych oraz wystawianie rachunków. Siedziba firmy Ista mieści się w Essen, w Niemczech. Spółka zatrudnia około 4.800 osób na całym świecie i prowadzi działalność w 26 krajach, obsługując ponad 12 milionów gospodarstw domowych i ponad 450.000 klientów.

Powiązane tematy

Komentarze