Analizy

Złoty silniejszy, ale perspektywy nie najlepsze

źródło: Jarosław Kosaty, Mirosław Budzicki, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 30 maja 2016, 07:33

  • Powiększ tekst

Jest małe prawdopodobieństwo, aby aprecjacja naszej waluty mogła trwać dłużej. Coraz silniejsze spadki wskaźników inflacji wspierają oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez RPP punktując krajowe obligacje.

Bieżący tydzień na bazowym rynku walutowym rozpoczynamy w okolicach 1,11 USD i 4,3875 PLN na rynku krajowym po tym jak piątek przyniósł umocnienie dolara wobec euro (EURUSD spadł z około 1,12 do 1,1150) i złotego wobec wspólnej waluty (EURPLN spadł z około 4,4050 do 4,39).

Głównym wydarzeniem piątku była rewizja danych o amerykańskim PKB za pierwszy kwartał, (0,8% wzrostu gospodarczego rok do roku wobec 0,5% poprzednio) oraz przemówienie Janet Yellen na Uniwersytecie Harvarda. Wobec serii jastrzębich wypowiedzi poszczególnych członków Fed-u w ostatnich tygodniach rynek oczekiwał, że również szefowa Fed-u będzie przemawiać w podobnym tonie, i tak też się stało. Perspektywa rosnącego prawdopodobieństwa podwyżek stóp w USA umocniła dolara i powinna nadal działać na jego korzyść również w nadchodzących dniach.

Eurozłoty już od kilku dni znajduje się w fazie korekty po silnym osłabieniu PLN w zeszły poniedziałek. Mniejsza aktywność polskiego rynku ze względu na tzw. „długi weekend” pomogła eurozłotemu zejść w piątek poniżej poziomu 4,40. Jest jednak małe prawdopodobieństwo, aby aprecjacja naszej waluty mogła trwać dłużej, gdyż czynniki osłabiające złotego (nawrót deprecjacji juana, rosnące oczekiwania na rychłe podwyżki stóp w USA) jeszcze nie ustały i nie zanosi się aby miało to nastąpić w nadchodzącym tygodniu, choćby ze względu na publikację chińskiego PMI. Biorąc pod uwagę serie gorszych danych z Państwa Środka jaka miała miejsce w ostatnim czasie, jest mało prawdopodobne aby odczyt za maj okazał się lepszy od kwietniowego.

Na rynku stopy procentowej w najbliższych dniach prawdopodobna jest kontynuacja spadków rentowności obligacji skarbowych. Podtrzymujemy nasze prognozy zgodnie, z którymi w sektorze 10-letnim dochodowości DS0726 spadną na koniec II kw. 2016 r. w pobliże 2,90% wobec obecnych 3,04%. Za takim scenariuszem przemawia szereg argumentów. W tym tygodniu publikowany będzie wstępny odczyt inflacji za maj, który powinien utrzymać się w okolicach -1,0% r/r, podtrzymując jednocześnie oczekiwania rynkowe na obniżki stóp procentowych w Polsce.

Z kolei na rynku pierwotnym w kolejnych miesiącach powinna spaść wartość emisji dłużnych papierów skarbowych, co wraz z możliwym powrotem części kapitału zagranicznego na lokalny rynek będzie wzmacniać wyceny obligacji. Odbudowywanie portfeli nierezydentów będzie wspierane przez rozpoczynający się w czerwcu skup obligacji korporacyjnych w strefie euro, a także przez wciąż wysokie rentowności papierów skarbowych w Polsce na tle innych państw europejskich. Spaść powinny też obawy przed dalszym obniżaniem ratingu Polski przez agencje. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Fitch Polska nie zmieni swojej oceny w lipcu, a na początku września Moody’s podtrzyma swoją decyzję z maja. Rosnące ryzyko podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, do której najprawdopodobniej dojdzie w czerwcu, może osłabiać krótki koniec krzywej dochodowości w USA, co przy stabilnym sektorze 10-letnim powinno mieć jednak neutralny wpływ na polski rynek.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.