Analizy

Złoty w trendzie wzrostowym

źródło: Jarosław Kosaty, Arkadiusz Trzciołek, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP:

  • Opublikowano: 16 sierpnia 2016, 10:10

  • Powiększ tekst

Rynek walutowy konsoliduje się w oczekiwaniu na Minutes Fed-u z ostatniego spotkania FOMC

Wtorek na rynku walutowym rozpoczynamy w okolicach zamknięcia ubiegłego tygodnia przy 1,12 na EUR/USD i blisko poziomu 4,26 na EUR/PLN. Od początku sierpnia złoty utrzymuje się więc w trendzie wzrostowym, zaś euro przy braku nowych wskazówek ze strony głównych banków centralnych obrał trend horyzontalny.

Kombinacja silnych danych o PKB z Niemiec (3,1% wobec oczekiwań na poziomie 1,5%) oraz słabych danych sprzedażowych z USA (0% m/m wobec oczekiwań na poziomie 0,4%; sprzedaż detaliczna bez uwzględniania sprzedaży samochodów na poziomie -0,3% wobec oczekiwanego 0,2%) spowodowały, że kurs EUR/USD, który w ostatnich dniach oscylował pomiędzy 1,11 a 1,12 w piątek przesunął się nieco powyżej tego ostatniego poziomu. Ograniczony zasięg ruchu wynikał prawdopodobnie z faktu, że dane dotyczące całej strefy euro nie były już tak optymistyczne jak te z Niemiec. Natomiast w szerszym kontekście potencjał wzrostowy eurodolara jest ograniczany przez oczekiwania dalszego luzowania polityki monetarnej w strefie euro oraz rosnące oczekiwania podwyżek stóp procentowych w USA. Słabe dane o sprzedaży detalicznej z USA nie powinny mieć raczej istotniejszego wpływu na Fed, który w ostatnim czasie patrzy przede wszystkim na rynek pracy oraz stabilność globalnego systemu finansowego, a stan tych ostatnich sprzyja zacieśnianiu polityki monetarnej w USA.

Pod koniec zeszłego tygodnia głównym wydarzeniem na rynkach wschodzących była publikacja chińskich lipcowych danych dotyczących wzrostu inwestycji produkcji. Dane z Chin pokazały na postępujące spowolnienie gospodarcze w tym kraju. Wzrost inwestycji w Państwie Środka w skali rok do roku był najgorszy od kilkunastu miesięcy, produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna również poniżej oczekiwań. Dane z Polski również były słabsze od oczekiwań (bilans rachunku bieżącego: -203mln PLN wobec oczekiwań na poziomie -85mln, podaż kredytu M3: 10,7% w skali ro do roku wobec oczekiwań na poziomie 11,2%, PKB za II kw. na poziomie 3,1% wobec oczekiwań na poziomie 3,3%). Gorsze dane z Chin i Polski ostatecznie nie zmieniły jednak obrazu sytuacji na rynku eurozłotego, który konsoliduje się w oczekiwaniu na Minutes Fed-u z ostatniego posiedzenia FOMC.

Koniec tygodnia przyniósł dalszą aprecjację na polskim rynku długu. Cała krzywa dochodowości przesunęła się w dół, na co wpływ miały publikacje danych makroekonomicznych oraz komentarze RPP. Prof. J. Żyżyński opowiedział się za obniżką stóp procentowych o 50 pb. Jego zdaniem Polska potrzebuje szybszego wzrosty (w okolicach 5%), jednak nie jest przekonany czy tradycyjna polityka monetarna może spełnić takie wymagania. Powrót członków RPP do dyskusji nad obniżką stóp procentowych stanowił powód do spadków rentowności przede wszystkim na krótkim końcu oraz środku krzywej dochodowości. Obligacje 2-letnie podrożały o ponad 5 pb, a 5-letnie o 8 pb, co przy stabilniejszym długim końcu doprowadziło do wystromienia się krzywej. Dodatkowo negatywnie zaskoczył szacunek wzrostu PKB za drugi kwartał, który pomimo utrzymania się solidnego trendu, oddala się od założeń Ministerstwa Finansów na poziomie 3,8% w całym 2016 roku.

Do spadków rentowności doszło również w USA, gdzie dane o sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych. Słabsza kondycja sektora konsumenckiego w lipcu może okazać się zagrożeniem dla mocniejszego odbicia PKB w drugiej połowie roku, po tym jak pierwszy szacunek za drugi kwartał pokazał niesatysfakcjonujący wzrost. Cała krzywa US Treasuries przesunęła się w dół o nawet 8 pb w reakcji na gorszą publikację. Ponadto ponownie poniżej 160 pb spadł spread między 10-letnimi papierami w USA oraz Niemczech. W przyszłym tygodniu istotne dla amerykańskiej krzywej okaże się publikacja minutes z lipcowego posiedzenia FOMC (17 lipca).

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.