Informacje

Irlandczycy nie chcą płacić za wodę
Irlandczycy nie chcą płacić za wodę

Irlandczycy licznikom wody mówią „NO”...

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 grudnia 2014, 21:54

    Aktualizacja: 11 grudnia 2014, 08:49

  • Powiększ tekst

… a rządowi i Unii Europejskiej pokazują gest Kozakiewicza, bo nie znoszą złamanych obietnic i nie chcą płacić po 100-140 euro na głowę za wodę w kranie.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców stolicy Irlandii Dublina wzięły w środę 10 grudnia udział w proteście przeciwko rządowym planom wprowadzenia liczników na wodę. Na kilka godzin demonstranci zablokowali ruch na głównych arteriach i mostach w irlandzkiej stolicy.

Według szacunków policji w wiecu na placu przed urzędem premiera wzięło udział ponad 30 tysięcy ludzi. Z zaimprowizowanej estrady politycy lewicy apelowali do zgromadzonych, by nie uiszczali opłat za wodę, która dotąd była w Irlandii bezpłatna. „Nie ma mowy! Nie zapłacimy!” – skandowali uczestnicy protestu. W innym miejscu, niedaleko oddzielonego kordonem policji wejścia do gmachu parlamentu, demonstranci próbowali przewrócić barierki i rzucali w policjantów różnymi przedmiotami.

Podobne protesty odbyły się już 1 listopada br. Jak powiedział wówczas PAP Bernard Purcell z dziennika „Irish Independent”, od 1977 r. irlandzka opinia publiczna traktowała darmową wodę jako należne jej prawo. Wtedy bowiem partia Fianna Fail w wyborczym manifeście obiecała, że nie wprowadzi opłat za wodę i użytkowanie publicznych dróg.

Obecny rząd (tworzony przez Fine Gael i Partię Pracy) argumentuje, że opłata, która miałaby obowiązywać od stycznia, jest konieczna. Dyrektywa UE zobowiązuje bowiem władze do zachowania zasobów wodnych, a Irlandia jest jednym z ostatnich krajów, w których woda jest darmowa. Innym argumentem jest potrzeba modernizacji systemu wodociągów.

W najbliższym roku opłata za wodę miałaby być stała, a od 2016 r. zróżnicowana w zależności od zużycia. Z rządowych kalkulacji cytowanych przez media wynika, że dwie osoby dorosłe mieszkające pod wspólnym dachem płaciłyby 278 euro rocznie, a pięcioosobowe gospodarstwo – 584 euro rocznie. (PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.