Informacje

Makieta nowej stolicy Egiptu fot. PAP/EPA KHALED ELFIQI
Makieta nowej stolicy Egiptu fot. PAP/EPA KHALED ELFIQI

Miasto za 43 miliardy euro - „faraońskie” plany Egiptu na nową administracyjno-biznesową stolicę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 14 marca 2015
  • 19:37
  • 1
  • Tagi: Arabia Saudyjska biznes budowa Egipt inwestor inwestowanie miasto
  • Powiększ tekst

Egipt ogłosił zamiar wybudowania nowej administracyjno-biznesowej stolicy kraju, która odciąży przeludniony Kair i zapewni pięciu milionom mieszkańców lepsze warunki życia.

"Mamy świadomość, że obecna liczba mieszkańców Kairu podwoi się w ciągu najbliższych czterdziestu lat" - powiedział minister budownictwa mieszkaniowego Mustafa el-Madbuli, ujawniając faraońskie - jak skomentowała AFP - plany na konferencji w kurorcie Szarm el-Szejk.

Prezentację urządzono z myślą o przyciągnięciu inwestorów zagranicznych do budowy nowego miasta.

Kair, jedno z największych, najbardziej zatłoczonych a także najszybciej rosnących miast świata, liczy obecnie ok. 18 mln mieszkanców; liczba ta do roku 2050 ma wzrosnąć do 40 mln - wynika z danych udostępnionych na stronie internetowej.

Nowe miasto planowane jest na powierzchni 700 km. kwadratowych między Kairem a miastem Suez, nad kanałem łączącym Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Jego nazwy nie ujawniono.

Minister zachwalał, że do zabudowania jest teren "12 razy większy od Manhattanu, trzy razy większy niż Waszyngton". Nowa stolica ma być oczywiście wyposażona w międzynarodowe lotnisko; władze planują tam także takie atrakcje jak "największy park świata" oraz park rozrywki "cztery razy większy niż Disneyland w Kalifornii". W trosce o jakość życia mieszkańców, ruch samochodów ma być ograniczony.

Do nowych siedzib mają się tam przenieść centralne władze Egiptu: prezydent, parlament, ministerstwa a także ambasady. Za nimi - liczy rząd w Kairze - pójdą międzynarodowe instytucje i korporacje. Pierwsza faza budowy ma trwać od pięciu do siedmiu lat zaś jej koszt oszacowano na 42,9 mld euro.

AFP przypomina, że od czasu obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka w 2011 r. powtarzające się kryzysy polityczno-gospodarcze nadwerężyły gospodarkę i finanse Egiptu. W piątek Arabia Saudyjska oraz Kuwejt obiecały Egiptowi 12 mld dol. pomocy, głównie poprzez inwestycje a także jako depozyty w banku centralnym w Kairze.

PAP, sek

Komentarze