Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

ONZ alarmuje: Miliardowe zyski terrorystów dzięki uprawie maku opiumowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 czerwca 2015, 15:50

  • 2
  • Powiększ tekst

Uprawa maku opiumowego osiągnęła najwyższy poziom od lat 30. zeszłego wieku i wiąże się ze zwiększeniem areału upraw w Afganistanie - alarmuje najnowszy raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) opublikowany dziś w Wiedniu.

Zjawisko to wynika ze zwiększenia się konsumpcji heroiny na świecie, w USA i Chinach, chociaż od 20 lat wydawało się, że heroina jest w odwrocie - zauważa agencja ONZ ds. narkotyków.

"Globalna potencjalna produkcja opium", wyjściowej substancji, z której uzyskuje się heroinę, wzrosła w ciągu dwóch lat i w 2014 r. osiągnęła 7 554 ton, najwyższy poziom od lat 30. - podało UNODC. Jednocześnie globalna ilość konfiskowanej heroiny wzrosła o 8 proc., podczas gdy ilość konfiskowanej morfiny zmalała w 2013 r. w stosunku do roku poprzedniego o 26 proc.

Do wzrostu produkcji opium doszło głównie dzięki zwiększeniu powierzchni upraw maku w Afganistanie, skąd pochodzi 85 proc. tego surowca. Obszar uprawy maku wzrósł tam w zeszłym roku jeszcze o 7 proc., do 224 tys. hektarów.

Wraz ze wzrostem areału maku opiumowego w Afganistanie jego uprawy na całym świecie w zeszłym roku zajmowały prawie 311 tys. hektarów powierzchni - największy od lat 30. obszar.

Wzrost areału upraw odczuto zwłaszcza w Azji, która wchłania dwie trzecie światowej produkcji opiatów, a także w Europie i Stanach Zjednoczonych.

"W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba zgonów w związku z konsumpcją heroiny i wskaźniki sugerują, że jest jej coraz więcej na rynku" - powiedziała koordynatorka raportu UNODC Angela Me.

Liczba zgonów z przedawkowania heroiny wzrosła w USA w ciągu dwóch lat o prawie 40 proc., do blisko 8 260.

UNODC zaniepokojony jest faktem, że światowemu wzrostowi produkcji opiatów nie towarzyszy zauważalny wzrost ich skonfiskowanych ilości, co sugeruje, że handlarze i przemytnicy udoskonalili swoje metody.

Agencja zauważa również, że w Afryce, w której od kilkunastu lat obserwuje się wzrost spożycia kokainy, zaczyna się plaga opiatów.

Według ONZ na świecie około 32,4 mln osób - 0,7 proc. dorosłej ludności świata - stosuje farmaceutyczne postaci opioidów i opiatów, takich jak heroina i opium.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze