Informacje

fot. Foter.com/Radomir Cernoch/CC BY-SA
fot. Foter.com/Radomir Cernoch/CC BY-SA

Smog i korki to główne wady Krakowa w oczach inwestorów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lutego 2016, 13:59

  • Powiększ tekst

Doskonały wizerunek i związana z tym duża atrakcyjność turystyczna to jedna z najmocniejszych stron Krakowa - oceniają specjaliści z firmy doradczej PwC. Według nich najważniejszymi wyzwaniami jest walka z zanieczyszczeniem powietrza i odkorkowanie miasta.

Kraków, jako jeden z 12 ośrodków miejskich, został ujęty w "Raporcie o polskich metropoliach 2015". Specjaliści z PwC oceniają w nim najważniejsze kapitały rozwojowe miast: finanse, inwestycje, wizerunek, ludzie, jakość życia, infrastrukturę i instytucje. Wnioski z części raportu dotyczącego stolicy Małopolski autorzy przedstawili podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Już prawie dekadę obserwujemy największe polskie metropolie według przyjętej przez nas metody () Raport nie jest rankingiem miast, my przede wszystkim patrzymy na ich rozwój w sposób wielowymiarowy" - tłumaczył główny doradca ekonomiczny PwC prof. Witold Orłowski.

"Taka zewnętrzna ocena jest pomocna zarówno dla samego miasta i jego mieszkańców, a także inwestorów, którzy pytają nie tylko o działki i ich dostępność, ale także o to, czy jak sprowadzą tu swoich wartościowych pracowników, to czy oni stąd nie uciekną" - dodał.

Autorzy raportu ocenili, że większość ocenianych wskaźników lokuje Kraków w pierwszej trójce miast w Polsce. Najmocniejsze strony stolicy Małopolski to przede wszystkim doskonały wizerunek, a co za tym idzie także atrakcyjność turystyczna. Kraków jest najbardziej rozpoznawalnym polskim miastem na świecie, a dzięki bardzo dobremu wizerunkowi i konsekwentnie realizowanej strategii promocyjnej, przyciąga turystów ze wszystkich zakątków globu - wskazują.

Dodatkowo, miasto oferuje dobre warunki do życia, efektywnie wykorzystując potencjał kulturalny i edukacyjny. To z kolei pomaga promować je również w znaczeniu inwestycyjnym, co przyciąga uwagę coraz większej liczby znanych firm. Zachętę dla inwestorów stanowi także poprawiający się stan infrastruktury.

"Kraków jest jedną z najlepszych w Europie i na świecie lokalizacji dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu" - podkreślili analitycy z PwC.

Według nich Kraków musi stawić czoła wyzwaniom, wśród których jednym z najważniejszych jest poprawa środowiska naturalnego poprzez prowadzenie skutecznych działań na rzecz redukcji zanieczyszczenia powietrza. Zdaniem ekspertów PwC miasto powinno także nadal pracować nad zwiększaniem atrakcyjności inwestycyjnej, szczególnie dla inwestorów zagranicznych, jak również kontynuować działania związane z poprawą miejskich finansów. Wskazano, że Kraków jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce.

Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta oceniła, że tego typu raporty są okazją dla władz samorządowych do porównania się z innymi miastami, a także poznania obszarów do intensywnego rozwoju oraz poprawy. Zwróciła jednak uwagę na to, że zaprezentowany dokument odnosząc się do 2014 r. jest już zdezaktualizowany w niektórych kwestiach. Według władz miasta niektóre kwestie przedstawione w raporcie, dotyczące np. finansów samorządowych czy dostępu do publicznego internetu nie są zgodne ze stanem faktycznym.

Raporty opracowane przez PwC dotyczą 12 polskich miast należących do Unii Metropolii Polskich: Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia. Poprzednie ukazywały się w 2007 i 2011 r.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych