Informacje

Kongres 590: Małe i średnie firmy: Jakie ryzyko finansowania?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 listopada 2016, 20:43

    Aktualizacja: 17 listopada 2016, 20:46

  • Powiększ tekst

Największym problemem dla małych i średnich firm nie jest ograniczony dostęp do finansowania, ale nadmierne regulacje, które potrafią zniszczyć każdy biznes.

Przedsiębiorcy mają długą listę propozycji dla sektora bankowego. Chciałby prostych procedur kredytowych, uproszczonych metod oceny wiarygodności, zabezpieczeń odpowiadających możliwościom MSP, a także uwzględnienia specyfiki ryzyka tego sektora. Dyskusję na temat finansowania MSP zainicjował podczas kongresu 590 w Rzeszowie raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Według niego, mały i średni biznes nie ma zbyt dobrej opinii o usługach oferowanych przez sektor finansowy.

Oczywiście, są instrumenty, które cieszą się rosnącą popularnością, na przykład leasing. Marcin Kuksinowicz, prezes zarządu PKO Leasing, przyznał, że polski rynek leasingowy rozwija się w tempie 20 proc. rocznie. – Leasing stał się kreatorem inwestycji – powiedział.

Mocną pozycję na rynku usług dla MSP mają banki spółdzielcze. - Odpowiadają one za rozwój lokalny. Bankowość spółdzielcza ma swoje centra decyzyjne dopasowane do lokalnej specyfiki. Mała firma oczekuje od banku doradztwa, a od banku lokalnego już podczas pierwszego kontaktu przedsiębiorca dostaje informację, co firma powinna zrobić i jakie kroki wykonać, by wykorzystać możliwości rozwojowe – powiedział Ryszard Lorek, prezes SGB-Bank SA.

Pozytywną rolę w rozwiązywaniu jednego z najważniejszych problemów MSP, czyli zabezpieczeń kredytów, pełnią gwarancje de minimis, Będą one kontynuowane. Janusz Cieszyński, dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zapowiedział, że kolejny problem, dotyczący badania wiarygodności kredytowej firm, może stać się mniej uciążliwy dzięki włączeniu do procedury oceniającej danych ZUS. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wie, czy ktoś jest dobrym płatnikiem; pojawi się możliwość by – za zgodą przedsiębiorcy - wykorzystać dane ZUS na potrzeby oceny ryzyka – stwierdził Cieszyński.

Według Patrycji Klareckiej – prezes Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - 17 proc. firm finansuje się dzięki dotacjom publicznym. Nie jest to mało. Jednak duże pieniądze z tych źródeł będą dostępne do 2020 r. i potem okresie sektor bankowy będzie głównym źródłem finansowania MSP.

Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, uważa, że problemy są skomplikowane procedury regulacyjne, które potrafią zniszczyć biznes, a nie dostęp do finansowania. Według niego, nieodłącznym elementem sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest ryzyko. – A to jest to, czego banki boją się najbardziej – twierdzi Pawlak.

SK

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych