Sejm upamiętnił 160 rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
Sejm uchwałą upamiętnił 160 rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Organizacja była odpowiedzią na politykę Prus, które nie zgadzały się na stworzenie w Poznaniu uniwersytetu
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w 160. rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przypomina o niestrudzonych i solidarnych działaniach Wielkopolan na rzecz polskiej nauki i kultury, podejmowanych w trudnych latach zaboru pruskiego. Wspólna praca dla pomnożenia polskiego dorobku naukowego i zachowania dziedzictwa kulturowego, nieprzerwanie przynosi znakomite owoce i godna jest upamiętnienia - czytamy w uchwale, którą przyjęli posłowie.
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk stanowiło istotny element budowy polskiego kapitału naukowego i kulturowego w konfrontacji z wrogą polityką państwa pruskiego. Mimo stwarzanych przeszkód i szykan udało się skupić w szeregach Towarzystwa twórczą elitę polskiej społeczności w zaborze pruskim, która aktywnie włączyła się w ponadzaborowy obieg myśli naukowej - wynika z uzasadnienia do uchwały.
Posłem-sprawozdawcą w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS był Bartłomiej Wróblewski. Przypomniał on, że dzięki działalności PTPN udało się doprowadzić do powstania w Poznaniu w 1919 r. Wszechnicy Piastowskiej, pierwszego polskiego uniwersytetu na ziemiach byłego zaboru pruskiego.
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk działa również obecnie. Skupia około tysiąca uczonych z całej Polski, jest miejscem integracji instytucji naukowych oraz interdyscyplinarnej dyskusji naukowców.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.