Informacje

40 mln zł monopolu hazardowego na wspieranie form społeczeństwa obywatelskiego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 kwietnia 2017, 20:16

  • Powiększ tekst

Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to nowy instrument finansowego wsparcia sektora pozarządowego, którego utworzenie przewiduje wchodząca 1 kwietnia br. w życie Ustawa o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Planowanym operatorem Funduszu będzie powstające Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a szacowana wysokość dostępnych środków wyniesie około 40 milionów złotych rocznie.

Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to państwowy fundusz celowy, którego przychodem będzie 4 procent wpływów z dopłat z gier objętych monopolem państwa. Tym samym nowy Fundusz dołączy do istniejących już Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, Funduszu Promocji Kultury oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (odpowiednio 75, 20 i 1 procent wpływów z dopłat).

Doprowadzenie do powstania Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to znaczący sukces rządu, ale także środowisk pozarządowych i wszystkich tych, którym leży na sercu harmonijny rozwój III sektora. Oznacza on niemalże podwojenie środków, dostępnych dotychczas w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki nowej regulacji Polska dołącza do grona państw, które od lat wspierają aktywność obywatelską przy wykorzystaniu środków z loterii państwowych. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii 28% wpływów z loterii państwowej przekazywane jest na cele społeczne. Jednym z operatorów jest fundusz Big Lottery Fund, który od 2004 r. przeznaczył blisko 9 miliardów funtów na wsparcie lokalnych społeczności, działalności charytatywnej, edukacyjnej itd. Podobne rozwiązania zastosowano także w Chorwacji, gdzie loteria państwowa zasila środkami rządową Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Z kolei w Kanadzie funkcjonuje Fundacja Trillium, będąca agendą rządu prowincji, Ontario utrzymywaną z wpływów z loterii i hazardu. Fundacja realizuje konkursy grantowe, podzielone na stałe tematy takie jak dziedzictwo kulturowe i sztuka, sport i rekreacja, aktywność obywatelska we wspólnotach lokalnych, ochrona środowiska, młodzież. Z innych przykładów, w Niemczech przy zaangażowaniu niemieckiej telewizji publicznej ZDF prowadzona jest popularna loteria Aktion Mensch, zysk z której przeznaczany jest na wsparcie organizacji pozarządowych, pracujących na rzecz niepełnosprawnych, a także dzieci i młodzieży.

Celem polskiego Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego będzie wspieranie rozwoju podmiotów społeczeństwa obywatelskiego. Możliwe obszary wsparcia obejmować będą m.in. wdrażanie systemowych rozwiązań służących wzmocnieniu i podniesieniu jakości działania całego sektora pozarządowego, wspieranie rozwoju porozumień organizacji, platform współpracy, reprezentacji środowisk organizacji sektora pozarządowego. Co szczególnie ważne z punktu widzenia codziennych problemów, z którymi spotyka się część III sektora, nowy Fundusz będzie również instrumentem umożliwiającym rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji we wszystkich regionach Polski, aby dać im większą szansę realizacji ich ważnych społecznie misji i umożliwić udział w dialogu obywatelskim oraz dostęp do większych programów (np. poprzez zapewnienie środków na wkład własny).

Oprac. sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.