Tauron z Grupą Azoty wybudują instalację do produkcji gazu syntezowego
Od 400 do 600 mln euro ma kosztować wybudowanie instalacji zgazowania węgla do produkcji gazu syntezowego dla potrzeb przemysłu chemicznego m.in. do produkcji metanolu i amoniaku. List intencyjny w tej sprawie podpisali dzisiaj prezesi obu grup.
Przedsięwzięcie, o którym mowa, może zredukować deficyt w branży chemicznej, a chodzi o 7-8 mld euro rocznie. Mam na myśli np. produkcję metanolu, który w 100 proc. jest sprowadzany do Polski – mówił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
Jak dodał, na świecie jest kilkaset takich instalacji, głównie tam, gdzie są duże zasoby węgla.
Mamy nadzieję, że w 2021 roku pierwszy milion ton węgla zostanie w ten sposób wykorzystany. W przyszłości być może pojawi się możliwość wykorzystania gazu, pochodzącego z tego procesu do wytwarzania energii. Mam nadzieję, że już w tym roku poinformujemy o przystąpieniu do inwestycji nowego bloku o mocy 500 megawatów – powiedział obecny na konferencji prasowej Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
Pomysł budowy instalacji zgazowania węgla został wznowiony w 2015 r.
Było to spojrzenie biznesowe po fiasku działań związanych z gazem łupkowym. Dla Grupy Azoty to projekt czysto biznesowy oparty na naszych realiach i on się w tych warunkach broni. Analizujemy dwie możliwości wykorzystania gazu syntezowego: jedna do produkcji metanolu, druga przy produkcji amoniaku – powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.
Tauron i Grupa Azoty zamierzają w celu realizacji inwestycji utworzyć spółkę.
Udział w spółce celowej będzie określony w trakcie prac nad jej powstaniem – powiedział Wardacki.
Wiceprezes Taurona, Jarosław Broda dodał, że rozważany jest udział kapitałowy w tej inwestycji, pod warunkiem, że ten model biznesowy się sfinalizuje.
Szacowana wartość projektu wynosić będzie od 400 do 600 mln euro, a miejscem planowanej inwestycji ma być Kędzierzyn-Koźle.
Chcemy widzieć węgiel jako surowiec do produkcji energii, ale i wypracować nowe pola do jego wykorzystania. Współpraca ta ma pokazać, że węgiel nie jest problemem, a może być sukcesem – mówił prezes Taurona Filip Grzegorczyk.
Oba podmioty nie wykluczają udziału w tym przedsięwzięciu innych inwestorów, jednak jak na razie – jak mówił Wardacki – nie są prowadzone w tej sprawie żadne rozmowy rozmowy.
Eksperci twierdzą, że technologie zgazowania węgla mogą być atrakcyjne ekonomicznie i przyjazne środowisku podano np., że w 2015 r. koszt wytworzenia metanolu z gazu powstałego ze zgazowania węgla, który wyliczono na 263 euro za tonę, w porównaniu do cen rynkowych metanolu z roku 2014 był mniejszy od 60 do 187 euro za tonę.