tag

energetyka

21 lipca

Nowe przepisy dotyczące OZE. To dobra wiadomość dla skarbu państwa

Burzliwe posiedzenia parlamentu nie przeszkadzają posłom pracować nad poważnymi tematami gospodarczymi. Sejm przegłosował w czwartek nowelizację ustawę o OZE. Przeciwko nowelizacji protestują lobbyści „zielonej energii”, projekt popierają natomiast spółki skarbu państwa, które za zielone certyfikaty płacą kolosalne pieniądze.

19 lipca

18 lipca

W 2022 r. może dojść do pierwszych luk w dostawach energii

Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, przestarzałe instalacje, które mają ponad 30 lat, a także wyzwanie, jakim jest konieczność dostosowania do regulacji środowiskowych UE może spowodować, że w 2022 r. dojdzie do pierwszych luk w dostawach energii elektrycznej – oceniają przedstawiciele GE w Polsce.

17 lipca

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zapasach paliw

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą nowe zasady utrzymywania obowiązkowych zapasów paliw - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowe regulacje mają zabezpieczyć w razie kryzysu przesłanie zapasów gazu z zagranicy.

Wcześniejsze publikacje

PKN Orlen kończy budowę bloku kogeneracyjnego

PKN Orlen kończy budowę swojej największej instalacji energetycznej – bloku gazowego o mocy 596 MWe w Płocku. Prąd i ciepło z nowego bloku powinny popłynąć za pół roku. PSE zakończyły już budowę stacji, poprzez którą energia trafi do krajowej sieci

Polska zbuduje z Chinami elektrownię jądrową?

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski i jego chiński odpowiednik Li Fanrong podpisali w piątek w Pekinie porozumienie o współpracy ws. pokojowego wykorzystania energii jądrowej - poinformował resort energii.

PSPA: wysyp punktów ładowania aut elektrycznych po 2020 roku

Możliwość ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych, którą forsuje Komisja Europejska m.in. w ramach dyrektywy budynkowej, będzie kluczowa dla rozwoju rynku elektromobilności także w Polsce. Problem dostrzega Ministerstwo Energii, zdaje się pomijać Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa – ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Zmiany w energetyce odnawialnej? Chodzi o nadpodaż zielonych certyfikatów

Grupa posłów PiS skierowała do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o OZE w zakresie dotyczącym zmiany wysokości jednostkowej opłaty zastępczej poprzez powiązanie jej wysokości z cenami praw majątkowych. W ocenie prawników Clifford Chance projekt można odczytać jako zapowiedź innych działań interwencyjnych w celu ratowania rynku zielonych certyfikatów

Pozostałe publikacje o tym tagu

10 lipca 2017 roku

PGNiG dostarczy Euroglasowi 80 mln m.sześc. gazu

PGNiG zasili w gaz jednego z największych producentów szkła w Europie. W ciągu 15 miesięcy PGNiG dostarczy firmie Euroglas Polska blisko 80 mln m sześc. gazu ziemnego - poinformowało w poniedziałek PGNiG.

10 lipca 2017 roku

Wprowadzenie pakietu paliwowego wpłynęło korzystnie na wyniki OLPP

Tegoroczne wyniki OLPP mają być lepsze niż przed rokiem, kiedy to obroty były wyższe o 23 proc. wobec roku 2015 - powiedział Paweł Stańczyk prezes spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) w rozmowie ze Stanisławem Koczotem zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Bankowej” w wywiadzie gospodarczym w telewizji wPolsce.pl. OLPP ma 60 proc. rynku w magazynowaniu paliw płynnych.

7 lipca 2017 roku

Najpiękniejsza elektrownia na świecie? Chiny zbudowały solarną pandę

Chiny od kilku lat sporo inwestują w dywersyfikację źródeł energii. I choć kraj ten wciąż jest dość konserwatywny jeśli chodzi o energetykę to widać znaczące postępy, np. przy wdrażaniu energii słonecznej. Najnowsza elektrownia solarna robi wrażenie - nie tylko ze względu na generowaną moc.

6 lipca 2017 roku

Polsko - amerykańska współpraca gazowa niepokoi Rosję

Jest zielone światło ze strony amerykańskiej administracji na szeroki eksport amerykańskiego gazu do Polski i krajów regionu - powiedział PAP ekspert rynku Piotr Maciążek. Jego zdaniem, to już nie tylko projekt biznesowy, ale i polityczny, który budzi zaniepokojenie Rosji.

6 lipca 2017 roku

Cezary Mech: słowa prezydenta Trumpa to element nowej polityki energetycznej USA

Słowa prezydenta Trumpa należy traktować, jako element nowej polityki energetycznej USA. Dla Polski oznacza to wsparcie w konfrontacji m.in. z Rosją poprzez możliwości dywersyfikacji dostaw gazu - powiedział PAP Cezary Mech, były wiceminister finansów. Dodał jednak, że należy zachować ostrożność, by kontrakty nie okazały się przepłaconymi.

6 lipca 2017 roku

Donald Trump: USA gotowe zaspokoić potrzeby energetyczne krajów Inicjatywy Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza może zdywersyfikować dostawy energii. Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywały energii do wywierania nacisku i doprowadzania do sytuacji monopolistycznej w tej kwestii - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych podczas spotkania szczytu państw Inicjatywy Trójmorza Zapewnił również podczas tego spotkania, że "Ameryka będzie partnerem, na którym będzie można polegać, jeśli chodzi o niedrogą energię".

6 lipca 2017 roku

Rozpoczął się szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA

W czwartek odbędą się trzy sesje państw Trójmorza. Prezydent Trump weźmie udział w pierwszej poświęconej współpracy euroatlantyckiej. Druga sesja będzie dotyczyć przyszłości Europy, trzecia - współpracy regionalnej w obszarze gospodarczym, energetycznym i infrastrukturalnym.

6 lipca 2017 roku

Wszystkie elektrownie wodne Taurona wygrały aukcję OZE

Aukcja OZE dotyczyła istniejących instalacji o mocy nie większej niż 1 MW, spełniających kryterium stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 3504 MWh/MW/rok oraz emisyjności nie większej 100 kg/MWh.

5 lipca 2017 roku

Tauron wyemitował euroobligacje o wartości nominalnej 500 mln euro

Euroobligacje zostały objęte przez ponad trzydziestu inwestorów, przy czym niemal połowa oferty trafiła do inwestorów z Wielkiej Brytanii, 14% do inwestorów z Niemiec, a 11% objęły podmioty krajowe. Jak podano, 83% emisji nabyły podmioty zarządzające aktywami, 12% ubezpieczyciele i fundusze emerytalne, a pozostałą część oferty objęły głównie banki. Tauron zamierza przeznaczyć środki uzyskane z emisji euroobligacji na zrefinansowanie kosztów budowy i nabycia farm wiatrowych przez spółkę z grupy oraz sfinansowanie inwestycjiw segment dystrybucji

5 lipca 2017 roku

UOKiK wydał zgodę na utworzenie spółki PGE Energy Pool

PGE Energy Pool, jako wspólny przedsiębiorca, będzie pozyskiwać odbiorców końcowych energii elektrycznej gotowych do redukcji swojego zapotrzebowania lub zużycia energii elektrycznej w zamian za wynagrodzenie - czytamy w komunikacie

5 lipca 2017 roku

W PGE ruszają przygotowania do budowy nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra

Polska Grupa Energetyczna zakończyła fazę analiz przedinwestycyjnych projektu budowy nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra i zdecydowała o przejściu do fazy przygotowania inwestycji do realizacji. Zgodnie z rekomendacją komitetu inwestycyjnego, wiodącym wariantem projektu budowy nowej jednostki będzie monoblok na węgiel kamienny o mocy ok. 500 MW, podała spółka. Koszt wyniesie 6-7 mln zł za MW, a planowany termin oddania do eksploatacji to 2026 r.

4 lipca 2017 roku

Od 2015 r. nikt nie szuka w Polsce gazu łupkowego

Liczba koncesji na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, uwzględniających gaz łupkowy, przyznanych przez Ministerstwo Środowiska wynosi 20, a liczba wykonanych odwiertów rozpoznawczych 72

3 lipca 2017 roku

Jeszcze w tym roku barki z węglem wrócą na Kanał Gliwicki

Do końca tego roku, kosztem ok. 50 mln zł, przywrócona zostanie żeglowność Kanału Gliwickiego. Jesienią pierwsze barki z węglem popłyną Odrą z Górnego Śląska do Opola i Wrocławia - zadeklarował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk

3 lipca 2017 roku

Energa pozywa Mostostal

Pozew obejmuje zasądzenie od Mostostalu Warszawa, który był generalnym wykonawcą, kwot tytułem kar umownych za nieosiągnięcie gwarantowanych parametrów technicznych instalacji. Wykonawca nie usunął również licznych usterek. Energa nie podaje wysokości kwot żądanych w pozwie