tag

energetyka

Przedwczoraj (26 maja)

Ubezpieczenie z „prądem”

Na dość rewolucyjny pomysł wpadł, znany z niekonwencjonalnych produktów Link4 oraz Polska Grupa Energetyczna Obrót. Razem wprowadzili właśnie na rynek nową usługę „Bezpiecznie z PGE”. Oznacza to tyle, że podpisują umowę na energie elektryczną bez dodatkowych kosztów otrzymujemy ubezpieczenie od włamania w miejscu dostawy prądu.

25 maja

PERN ma plan inwestycji w transport i magazynowanie ropy

Spółka rozbudowuje pojemności magazynowe, w tym w Terminalu Naftowym w Gdańsku, i przygotowuje projekt rewersyjnego tłoczenia surowca rurociągiem Odcinka Wschodniego. Oprócz projektu rewersyjnego tłoczenia surowca rurociągiem Odcinka Wschodniego PERN podtrzymuje plan zwiększenia przepustowości rewersyjnego rurociągu Odcinka Pomorskiego, łączącego bazy magazynowe spółki pod Płockiem i w Gdańsku, o blisko 10 proc. Obecnie przepustowość tej magistrali w kierunku Gdańska wynosi ok. 27 mln ton, a w kierunku odwrotnym ok. 30 mln ton rocznie.

PKN Orlen wspiera KAS w walce z "szarą strefą" paliwową

PKN Orlen przekazał dwa mobilne laboratoria, które pomogą Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w przeciwdziałaniu paliwowym oszustwom podatkowym. Laboratoria dysponują sprzętem pozwalającym na badanie najważniejszych parametrów ropy naftowej, biopaliw i biokomponentów takich jak gęstość, prężność par, zawartość siarki czy temperatura zapłonu.

24 maja

Uprawnienia CO2 dla biznesu prosto od Tauronu

Przedsiębiorstwa przemysłowe, które są klientami TAURONA i mają obowiązek umarzania uprawnień do emisji CO2, mogą teraz wypełnić te zobowiązania dzięki nowej ofercie produktowej, w której TAURON oferuje sprzedaż uprawnień w pakiecie z energią elektryczną lub paliwem gazowym.

19 maja

PGE odkupi od EDF 8 elektrociepłowni, sieci ciepłownicze w 4 miastach i Elektrownię Rybnik. Polski koncern zapłaci za to 4,5 mld zł

EDF, francuski koncern energetyczny, wycofuje się z Polski. Firma jest właścicielem 4 elektrociepłowni – w Gdyni, Gdańsku, Krakowie i Toruniu (w tym ostatnim mieście ma także sieć ciepłowniczą), posiada także Elektrownię Rybnik i większościowy pakiet akcji w spółce Kogeneracja, która z kolei ma również 4 elektrociepłownie i sieci cieplne w 3 miastach. Ten majątek przejdzie na własność Polskiej Grupy Energetycznej

Wcześniejsze publikacje

Ceny węgla w detalu mogą wzrosnąć o 10 proc.

W składach węgla zapasy są niewielkie, a kopalnie nie nadążają za popytem. Do tego priorytetem dla największego producent węgla w kraju - PGG jest osiągnięcie jak najlepszych wyników finansowych. W rezultacie w sierpniu-październiku, kiedy jest szczyt sprzedaży, możemy spodziewać się droższego opału

Jest projekt ustawy o rynku mocy

Minister energii skierował na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów projekt ustawy o rynku mocy. Resort chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od stycznia 2018 r. Mają one zapewnić bezpieczne dostawy energii dla przemysłu i gospodarstw domowych.

Rynek mocy ma zmniejszyć koszty dostawy energii o 55,6 mld zł w latach 2021-2035

Ministerstwo Energii przewiduje, że w wyniku uchwalenia ustawy o rynku mocy powstanie dwutowarowy rynek energii i mocy z pierwszymi dostawami w 2021 r., dzięki czemu koszty dostawy energii elektrycznej będą niższe o 55,6 mld zł w latach 2021-2035. Przewidywane wydatki budżetu państwa w ciągu 10 lat to 10,38 mln zł, podano w ocenie skutków regulacji (OSR).

Pozostałe publikacje o tym tagu

11 maja 2017 roku

PGE ma samodzielnie nabyć aktywa EDF w Polsce

Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz EDF International SAS i EDF Investment II B.V. (razem EDF) podpisały umowę opcji put (ang. Put Option Agreement, POA) dotyczącą sprzedaży aktywów EDF w Polsce, podało PGE. W efekcie PGE zobowiązała się do samodzielnego nabycia aktywów EDF w Polsce.

11 maja 2017 roku

Wiceszef Komisji Europejskiej przewiduje porozumienie ws. ETS do wakacji

Do wakacji możliwe jest wypracowanie porozumienia ws. reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 - przewiduje wiceszef KE Marosz Szefczovicz. Jego zdaniem Polsce powinno zależeć na przyjęciu tych rozwiązań, bo będziemy czerpać z funduszu na modernizację.

10 maja 2017 roku

Grupa Energa chwali się wysokim zyskiem

Pierwszy kwartał 2017 roku zakończył się dla Grupy Energa zyskiem netto przekraczającym 300 milionów złotych – podaje w komunikacie rzecznik prasowych Grupy. To przede wszystkim rezultaty działalności bieżącej i wzrostu przychodów ze sprzedaży oraz udanej emisji euroobligacji i pozyskaniu środków na nowe inwestycje.

10 maja 2017 roku

Polska Grupa Górnicza chce inwestować, obniżać koszty i ustabilizować produkcję

Nowa strategia PGG zakłada osiągnięcie w 2030 r. wyniku EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) na poziomie 2,8 mld zł, wobec 1,4 mld zł prognozowanego na 2017 r. Firma chce obniżyć jednostkowy, gotówkowy koszt produkcji węgla z tegorocznych 239 zł na tonę do 203 zł na tonę w roku 2030 - oznacza to redukcję kosztów o ok. 15 proc.

10 maja 2017 roku

Tauron rozważa udział trzeciego inwestora w projekcie Jaworzno III

Tauron Polska Energia zakłada, że wkrótce może podpisać umowę z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) ws. finansowania budowy Elektrowni Jaworzno III. Możliwy jest udział kolejnego inwestora, jednak obecnie Tauron zakłada zachowanie kontroli nad projektem, poinformował wiceprezes ds. finansowych Marek Wadowski.

10 maja 2017 roku

Komisja Europejska deklaruje gotowość wsparcia regionów zamykających kopalnie

Komisja Europejska jest gotowa wspierać finansowo regiony, wobec których podjęto by decyzję o zamknięciu kopalni węglowych - zadeklarował w wywiadzie dla PAP przed wizytą w Polsce wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. "Nie jadę z misją, by zmusić Polskę do wycofywania się z węgla - dodał.

9 maja 2017 roku

Od początku 2018 r. PGG ma działać jako spółka akcyjna

Przekształcenie w spółkę akcyjną ma uczynić działanie PGG bardziej przejrzystym oraz otworzyć drogę do przyszłego debiutu giełdowego. Wiosną tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski szacował, że po udanej restrukturyzacji i ustabilizowaniu finansów Grupa mogłaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie w ciągu około 5 lat od włączenia do niej aktywów holdingu.

9 maja 2017 roku

PERN: wznowiono przesył ropy rurociągiem z Gdańska do Płocka

Według wstępnych szacunków, rekultywacja skażonego ropą gruntu potrwa około miesiąca i przeprowadzi ją spółka PERN S.A. Z informacji, które przekazała straż pożarna, wynika, że ropa zalega w rowach o długości ok. 300-500 metrów na terenach niezabudowanych

8 maja 2017 roku

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Konieczne są inwestycje w sieć stacji paliw alternatywnych

Rozwój rynku paliw alternatywnych nie tylko zmniejszy emisje gazów cieplarnianych w transporcie i poprawi sytuację w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii, ale także wesprze wzrost gospodarczy i wzmocni konkurencyjność przemysłu, stwierdza Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) w raporcie "Rynek Paliw Alternatywnych - CNG i LNG". Stowarzyszenie podkreśla, że w Polsce konieczne są inwestycje w infrastrukturę, szczególnie w sieć stacji paliw alternatywnych.

5 maja 2017 roku

Gowin: Katar jest ważnym partnerem dla Polski

Katar jest ważnym partnerem dla Polski w dziedzinie energetyki, ale mam nadzieję, że już wkrótce współpraca ta rozszerzy się na inne gałęzie gospodarki – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin dziennikarzom w piątek podczas Katarsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

4 maja 2017 roku

W marcu ceny węgla energetycznego w Polsce najwyższe od początku ubiegłego roku

Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, który monitoruje sytuację w polskim sektorze węglowym, w marcu indeks cenowy dla węgla kierowanego do energetyki wyniósł 200,20 zł za tonę, a w przypadku węgla dla ciepłownictwa 233,60 zł za tonę. To wartości najwyższe od początku 2016 r.

3 maja 2017 roku

Na ogrzewaniu zaoszczędziliśmy nawet kilkaset złotych

Podczas szykowania portfela na majówkowy wyjazd cieszyć może jedynie fakt, że w tym sezonie mniej kosztowało ogrzewanie. Zapotrzebowanie na ciepło było o ponad 6 proc. niższe, niż wynikałoby z rodzimego klimatu. To oznacza, że w domowych budżetach powinno zostać nawet kilkaset złotych – wynika z szacunków Open Finance.

30 kwietnia 2017 roku

Podstacje tramwajowe mogłyby ładować elektrobusy

Bolesław Knapik z zarządu Tramwajów Śląskich powiedział , że spółka może zwiększyć wartość mocy zamówionej, a także niewielkimi nakładami przystosować posiadane podstacje do dodatkowego olicznikowania i zasilania autobusów elektrycznych podczas przerw w ich kursach. Podobne rozwiązania rozważają krakowskie tramwaje

30 kwietnia 2017 roku

Prof. Ściążko: zgazowanie węgla bardzo opłacalne dla chemii, mniej dla energetyki

20 kwietnia Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny, zmierzający do budowy w Kędzierzynie-Koźlu instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych (amoniaku i metanolu), kosztem 400-600 mln euro. Przedstawiciele Ministerstwa Energii wskazywali wówczas, że w kolejnym etapie może pojawić się też możliwość wykorzystania gazu z procesu zgazowania węgla do wytwarzania energii elektrycznej w nowym bloku o mocy 500 megawatów