Informacje

CBOS: 48 proc. Polaków złożyło elektronicznie PIT za 2016 rok

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 maja 2017, 11:37

  • Powiększ tekst

W tym roku 48 proc. Polaków złożyło swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez internet, a 37 proc. zrobiło to osobiście w urzędzie - wynika z badania CBOS "PIT-y 2016". Od ub.r. składających PIT-y przez internet jest więcej niż tych co robią to osobiście w urzędzie

CBOS przypomniał, że drugiego maja upłynął termin składania w urzędach skarbowych zeznań podatkowych od dochodów osobistych uzyskanych w roku 2016. CBOS zapytał badanych, czy rozliczanie PIT-ów sprawiało im trudności oraz w jaki sposób złożyli swoje zeznania. Blisko dwie trzecie (64 proc.) zrobiło to osobiście, np. przez internet lub w urzędzie, a co piąty (20 proc.) za pośrednictwem zakładu pracy bądź ZUS. Pozostali deklarują, że nie musieli płacić podatku (10 proc.) bądź nie złożyli PIT-u z innych powodów (6 proc.)

W tym roku Polacy najczęściej składali swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez internet (48 proc.), rzadziej w urzędzie (37 proc.). Relatywnie niewielu wysłało swój PIT pocztą (8 proc.), a 7 proc. zrobiło to w inny sposób" - czytamy w środowym komunikacie CBOS.

Według CBOS, od 2011 roku, odsetek badanych składających swoje rozliczenia podatkowe w urzędzie zmalał o połowę, a odsetek decydujących się na wysłanie ich drogą elektroniczną wzrósł sześciokrotnie. "Od zeszłego roku liczba Polaków składających zeznania podatkowe przez internet przewyższa liczbę tych, którzy składają je osobiście w urzędzie" - czytamy.

Z danych CBOS wynika, że na wysyłanie swoich zeznań podatkowych elektronicznie, za pomocą internetu najczęściej decydowali się badani najlepiej wykształceni, w wieku 25-44 lata, a także mieszkańcy największych miast.

Z kolei osobiście w urzędzie swoje PIT-y częściej niż pozostali składali najstarsi respondenci, badani z wykształceniem podstawowym / gimnazjalnym. Stosunkowo rzadko z tej formy korzystali mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast. Na wysłanie swoich zeznań pocztą trochę częściej, niż pozostali, decydowali się najstarsi respondenci, a także mieszkańcy największych miast.

Badanie pokazało, że dla 62 proc. badanych rozliczających się z urzędem skarbowym przygotowanie rocznego zeznania podatkowego było łatwe, a dla jednej piątej (21 proc.) - trudne. Blisko co piąty nie ma wyrobionego zdania na ten temat (17 proc.). W porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększył się odsetek badanych, dla których rozliczenie PIT-u było łatwe (o 8 punktów procentowych), zarazem nieznacznie zmniejszył się odsetek tych, którym sprawiało to trudność (o 3 punkty).

Trudności w przygotowywaniu zeznań podatkowych częściej niż pozostali zgłaszali podatnicy gorzej wykształceni, respondenci w wieku 55 lat i więcej, a także mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Z kolei mieszkańcy dużych i największych miast, absolwenci wyższych uczelni oraz młodsi badani częściej niż inni deklarowali, że rozliczenie PIT-u było dla nich łatwe.

Z nowego rozwiązania polegającego na sporządzeniu zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, po uprzednim złożeniu wniosku online PIT-WZ, częściej niż inni korzystali respondenci w wieku 35-44 lata, mieszkańcy największych miast oraz badani z wykształceniem co najmniej zasadniczym zawodowym. Korzystanie ze wstępnie wypełnionego formularza podatkowego (PFR) jest stosunkowo słabo zróżnicowane społecznie, natomiast inne programy komputerowe, dostępne w internecie bądź na płytach, częściej niż pozostali wybierali badani w wieku 25-54 lata, mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast oraz miast liczących od 20 tys. do 100 tys. ludności, a także absolwenci wyższych uczelni. Generalnie można zauważyć, że częstość decydowania się na to rozwiązanie rośnie wraz z poziomem wykształcenia" - czytamy w opracowaniu CBOS.

W tym roku CBOS zapytał także o przekazanie 1 proc. podatku wybranym organizacjom pożytku publicznego. Z deklaracji badanych wynika, że mniej więcej dwie trzecie podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem przekazało 1 proc. swoich podatków organizacjom pożytku publicznego.

Większość podatników zdecydowała się w tym roku na przekazanie 1 proc. swoich podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Polacy najczęściej wspierali organizacje pomagające konkretnym osobom - znanym im osobiście lub ze słyszenia. Chętnie również przekazywali 1 proc. swoich podatków organizacjom, których cele i działalność znają i popierają. Z kolei zaniechanie przekazania części podatków organizacjom pozarządowym najczęściej uzasadniali brakiem czasu, zapomnieniem oraz nieznajomością żadnej organizacji wartej wsparcia - czytamy.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-14 maja 2017 roku na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.