Informacje

Fot. Fratria/Mateusz Zelnik
Fot. Fratria/Mateusz Zelnik

Kolejny element Narodowego Planu Mieszkaniowego uchwalony przez Senat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 lipca 2017, 10:13

  • Powiększ tekst

Senat opowiedział się za nowelą ustawy o budownictwie mieszkaniowym wprowadzającą ułatwienia dla inwestorów. Umożliwia im finansowanie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Dotąd ich wsparcie możliwe było tylko przy budowie lokali na wynajem

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, obecny na posiedzeniu senackiej komisji infrastruktury, tłumaczył, że celem ustawy jest "przede wszystkim budowa mieszkań na wynajem dla gospodarstw domowych umiarkowanych dochodach".

Resort - jak mówił wiceminister - zakłada, że w ciągu 10 lat Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach swoich funduszy przeznaczy na ten program ok. 4,5 mln zł, a budżet państwa - prawie 752 mln zł, co pozwoli na powstanie co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem o ograniczonym czynszu dla osób o średnich dochodach.

Proponowane rozwiązanie jest dodatkowym, instrumentem w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), który we wrześniu ub.r. przyjął rząd. Nowela jest odpowiedzią na sygnalizowane przez inwestorów bariery udziału w programie - finansowanie wyłącznie lokali na wynajem, bez możliwości finansowanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Nowe przepisy pozwolą finansować budowę dodatkowych powierzchni użytkowych, które mają m.in. zaspakajać potrzeb osób starszych, np. pomieszczeń rekreacyjnych czy ambulatoryjnych. Koszty związane z ich utrzymaniem mają ponosić najemcy w równych częściach.

Aby ułatwić montaż finansowy przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, w projekcie podwyższono z 25 do 30 proc. maksymalny poziom kwoty partycypacji najemcy w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Według projektodawców, rozwiązanie to powinno mieć pozytywny wpływ na utrzymanie relatywnie niskich czynszów w zasobach towarzystw budownictwa społecznego.

Nowe regulacje podwyższają też limity dochodowe uprawniające do najmu lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy z jego budową było związane zawarcie umowy partycypacji, przewidującej udział osoby partycypującej w kosztach przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego na poziomie nie niższym niż 10 proc.

Zmieniane przepisy przyjmują też bardziej elastyczne zasady najmu w przypadku przekroczenia przez najemcę określonych w ustawie progów dochodowych. Rezygnuje się m.in. z obowiązku podwyższania stawki czynszu w przypadku niewielkiej nadwyżki dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe.

Uchwałę ws. NPM rząd przyjął we wrześniu 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

NPM jest oparty na trzech filarach, mających pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych. Te trzy filary to: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej Mieszkanie plus), wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (IKM) oraz społeczne budownictwo czynszowe. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

PAP, MS

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.