PGE może przejąć EDF Polska
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na przejęcie EDF Polska przez PGE – poinformował Urząd w komunikacie.
Jak podaje UOKiK, transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży na giełdzie większości energii produkowanej przez przejmowaną spółkę. Dzięki czemu koncentracja nie spowoduje zagrożenia dla konkurencji. Zgodnie z nałożonym warunkiem PGE będzie musiało w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą grupę PGE.
Realizacja warunku spowoduje, że koncentracja nie będzie miała negatywnych skutków dla konkurencji. Wzrost siły rynkowej PGE zostanie ograniczony. Praktycznie cały prąd produkowany dotychczas przez EDF Polska, który był sprzedawany odbiorcom hurtowym, zostanie skierowany na giełdę. Żaden z przedsiębiorców zainteresowanych kupnem tej energii nie będzie dyskryminowany – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.
Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska wpłynął do UOKiK w czerwcu tego roku. Urząd uznał, że transakcja może ograniczyć konkurencję i stąd wzięły się zastrzeżenia UOKiK.
Czytaj także: UOKiK może zablokować przejęcie EDF Polska
jak podaje Urząd, w odpowiedzi na zarzuty spółka wystąpiła z propozycją spełnienia wspomnianego warunku, a prezes UOKiK zgodził się, że realizacja propozycji przedsiębiorcy zniweluje negatywne skutki transakcji dla konkurencji.
Czytaj także: PGE odkupi od EDF elektrociepłownie, sieci ciepłownicze i Elektrownię Rybnik