Dziś Dzień Otwarty Notariatu
O godz. 10 w sobotę rozpocznie się kolejna edycja corocznej akcji - Dnia Otwartego Notariatu. W tym roku hasłem przewodnim jest dbałość o bezpieczeństwo majątku, ale bezpłatnie będzie można uzyskać informacje także ws. innych kwestii prawnych.
Dzień Otwarty Notariatu jest organizowany od 2010 r. W sobotę 24 listopada odbędzie się więc jego 9. edycja.
Dbałość o bezpieczeństwo majątku to sprawa niezwykle istotna dla każdego człowieka - niezależnie od tego, czy myślimy o kupnie lub sprzedaży nieruchomości, przekazaniu majątku najbliższym, czy też rozważamy sporządzenie testamentu. (…) Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porady specjalisty - notariusza, który wyjaśni konsekwencje wszystkich możliwych rozwiązań prawnych - zachęca do uczestnictwa w akcji Krajowa Rada Notarialna.
W tym roku akcja pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku” zaplanowana została w 19 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Jeleniej Górze, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi, Mielcu, Olsztynie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zamościu. Dokładne adresy udzielania porad i spotkań z prawnikami można znaleźć na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl.
W ramach dnia otwartego blisko 200 notariuszy będzie w godz. 10-16 udzielać informacji prawnych dotyczących na przykład tego, o czym należy pamiętać przy umowie darowizny czy sporządzaniu testamentu, jak uregulować kwestie majątkowe w małżeństwie, jak przejść przez procedury dziedziczenia. Będzie można także zadawać pytania o wszelkie sprawy leżące w kompetencjach notariuszy.
Z obserwacji notariuszy i ich codziennej praktyki jasno wynika, że osobom dokonującym czynności prawnych nierzadko brakuje podstawowej wiedzy prawnej, która pozwoliłaby w pełni świadomie podejmować decyzje dotyczące ich majątków - mówił ogólnopolski koordynator akcji notariuszy Lech Borzemski.
Jak dodał bardzo ważne jest więc „edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy”.
Jak zaznaczają notariusze terminy w kancelariach są znacznie krótsze niż w sądach, nie trzeba czekać na uprawomocnienie się wyroku, choć - jak przyznają - zarazem opłata jest wyższa niż sądowa. Warunkiem skorzystania z usługi notarialnej jest obecność i zgoda stron, w razie sporu konieczna jest droga sądowa.
Sprawy, które nie wymagają postępowania sądowego, to np. poświadczenie dziedziczenia, dział spadku, zniesienie współwłasności, podział majątku wspólnego czy zabezpieczenie roszczeń przy umowie pożyczki. Notarialnie można także uregulować ugodę kończącą spór np. o zapłatę. Formy notarialnej wymagają takie czynności, jak przeniesienie własności nieruchomości, odrzucenie spadku - np. w razie dziedziczenia długów, zrzeczenie się dziedziczenia lub zachowku lub umowa o rozdzielności majątkowej małżonków.
Pytaj notariusza o wszystko, czego nie rozumiesz i nie zatajaj przed notariuszem żadnych okoliczności związanych z zawarciem umowy - podkreśla notariat.
Jak wskazują notariusze organizowane przez nich dni otwarte cieszą się dużym zainteresowaniem - „w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób”.
Idea dnia otwartego jest wzorowana na akcji prowadzonej we Francji. Notariusze przybliżali podczas poprzednich edycji m.in. kwestie dziedziczenia, sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku, nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz przekazywania majątku.
(PAP)