Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rolnicy stosują truciznę przy uprawie rzepaku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 lipca 2013, 09:05

  • Powiększ tekst

Żeby wysuszyć plony rzepaku, tuż przed żniwami część rolników pryska je roundupem, czyli herbicydem, który stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt - informuje "Nowa Trybuna Opolska".

Jak wyjaśnia gazeta roundup to sztandarowy produkt firmy Monsanto, służący do niszczenia chwastów. Ze względu na wysoką skuteczność jest bardzo popularny, ale budzi również kontrowersje.

"Przykładowo jeszcze kilka lat temu na jego etykiecie można było znaleźć informację, że środek ulega biodegradacji. Jednak firma Monsanto przegrała w tej sprawie procesy we Francji i USA, więc musiała usunąć z opakowań nieprawdziwą informację".

Trucizna ma szerokie zastosowanie i służy nie tylko do likwidowania chwastów, ale rolnicy wykorzystują ją również do tzw. desykacji, czyli wysuszania plonów.

"Na Opolszczyźnie rolnicy szczególnie często pryskają nim rzepak przed samym zbiorem, by zabić i osuszyć rośliny. Po kilku dniach gospodarze wracają na pole, koszą suchą masę i pozyskują nasiona, z których później wytwarzany jest olej rzepakowy, margaryna lub biopaliwo"

- czytamy na stronie nto.pl.

Najgorsze jest to, że to powszechna praktyka.

- Pod Kluczborkiem, ale także w innych częściach regionu to powszechna praktyka. Nasiona rzepaku, z którego produkowana jest żywność, zostają w ten sposób zanieczyszczone szkodliwym dla ludzi glifosatem. Rolnicy trują więc nie tylko rośliny, ale też siebie i innych, na których stoły trafia żywność skażona tą substancją

- alarmuje Adam Ulbrych, przewodniczący partii "Zielonych" na Opolszczyźnie.

Innego zdania jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu, która bada czystość upraw opolskich rolników.

- Co prawda zdarzały się próbki, w których odkryliśmy pozostałości po środkach ochrony roślin, ale nigdy nie były to stężenia zagrażające ludziom

- mówi Monika Krawczyk, kierownik działu ochrony roślin.

Jak szkodzi roundup pisze o tym NTO.

"Roundup zaburza przebieg ciąży i powoduje poronienia Środek jest oficjalnie sklasyfikowany w Unii Europejskiej jako drażniący i niebezpieczny dla środowiska. Sam producent zapewnia natomiast na etykiecie, że rzepak spryskany tym środkiem można zbierać po upływie zaledwie 14 dni".

Źródło: Nowa Trybuna Opolska/Opr. Jas

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych