Wielkie zasoby ropy z łupków odkryto w USA!
Następnego dnia po zakończeniu COP24 i przyjęciu Katowickiej Deklaracji - czyli 16 listopada - James Reilly dyrektor naczelny amerykańskiej Służby Geologicznej (United States Geological Survey - USGS) oficjalnie poinformował o odkryciu nowych ogromnych zasobów ropy i gazu z łupków w USA
To największe wydobywalne zasoby jakie dotychczas istnieją. Oceniamy, że w Teksasie i w Nowym Meksyku w łupkowych złożach mamy 46,3 mld baryłek ropy naftowej, 8 bln m.sześc. gazu ziemnego oraz 20 mld baryłek kondensatu gazu - powiedział mediom Reilly.
Te bogate zasoby znajdują się w łupkowych złożach Wolfcamp i Bone Spring w Teksasie oraz w Basenie Permskim w Nowym Meksyku. Do niedawna niewiele było wiadomo o tych złożach oprócz tego, że są technicznie i handlowo dostępne. Okazało się, że Basen Permski ma fantastyczny potencjał, podobnie rewelacyjnie wyglądają wyniki badań geologicznych i geotechnicznych formacji Wolfcamp.
Nie ma wątpliwości, są to największe zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego jakie kiedykolwiek mieliśmy - skwitował Reilly.
Gwiazdka Bożego Narodzenia w tym roku przyszła nieco wcześniej. Opatrzność dała nam wielki prezent. Stany Zjednoczone swoją moc, swoja potęgę czerpią z krajowej własnej energii. Teraz okazuje się, że tej energii mamy wyjątkowo dużo. Dotychczas optymistycznie oceniałem naszą produkcję ropy i gazu, teraz jestem pewien, że mamy zapewnioną dominację w światowej energetyce - ocenił Ryan Zinke sekretarz Departamentu Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych (United States Department of the Interior).
Zasoby odkryte w Teksasie i w Nowym Meksyku są dwukrotnie większe niż oceniano w 2016 r. Geologiczna ocena dowodzi też, że złoża łupków są łatwiejsze do eksploatacji i znacznie bogatsze w węglowodory. Na większą opłacalność eksploatacji tych zasobów będą mieć też wpływ zmiany w technologii wydobycia i organizacji prac - powiedział mediom Walter Guidroz, koordynator programu USGS dla zasobów energetycznych Stanów Zjednoczonych.
Teresa Wójcik
Żródło: USGS, Department Energii USA
Ryan Zinke od 1 stycznia 2019 r. nie będzie pełnił funkcji szefa Departamentu Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych. Złożył rezygnację uzasadniając ją brutalnymi atakami na jego politykę oraz groźbami wobec jego rodziny.