Opinie

Tym razem Trybunał Sprawiedliwości UE wydaje decyzję korzystną dla Gazpromu

Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk

Dr nauk ekonomicznych, poseł na sejm RP, poseł do PE w latach 2004-2009, obecnie ponownie wybrany, wcześniej marszałek województwa mazowieckiego, radny województwa mazowieckiego, minister-szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, wojewoda radomski, nauczyciel akademicki Politechniki Radomskiej, promotor wielu prac magisterskich i licencjackich.

  • 23 lipca 2017
  • 09:36
  • 8
  • Tagi: energetyka gazociąg OPAL Gazprom PGNiG Polska Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Tak się dziwnie składa, że gdy nasilają się protesty totalnej opozycji w Polsce i jednocześnie pojawia się dla niej silne wsparcie z zagranicy ze strony unijnych polityków, a także niektórych stolic krajów Europy Zachodniej, w tym samym czasie Niemcy i Rosjanie wygrywają swoje wielkie gospodarcze i polityczne interesy.

Właśnie w ostatni piątek Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniosek spółki PGNiG S.A wspieranej przez polski rząd i ukraińskiego dystrybutora gazu o zawieszenie decyzji o przeprowadzenie aukcji na 50 proc. zdolności przesyłowych gazociągu OPAL, wykorzystywanego już w tej chwili w pozostałych 50 proc. przez rosyjski Gazprom.

»» O decyzji sądu UE sprawie wniosku Polski i PGNiG czytaj tutaj:

Sąd UE oddalił wniosek Polski i PGNiG ws. gazociągu Opal

W grudniu 2016 Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że do momentu rozpatrzenia sporu pomiędzy Gazpromem i PGNiG o dostęp polskiej firmy do gazociągu OPAL (co ma zostać rozstrzygnięte dopiero w 2019 roku), wstrzymuje wykonanie decyzji, teraz jednak niestety zdecydował się na inne rozstrzygnięcie.

Przychylnych decyzji instytucji unijnych dla interesów Gazpromu wspieranych w UE przez Niemcy jest niestety znacznie więcej. (…)

Decyzja kolejnej unijnej instytucji, tym razem sądowniczej - Trybunału Sprawiedliwości UE, w sprawie interesów Gazpromu, nie zaskakuje i choć nie ma ona charakteru ostatecznego (ta jak wspominałem ma zapaść w 2019 roku), w zasadzie przesądza, że Gazprom już na stałe będzie miał dostęp do 100 proc. przepustowości gazociągu OPAL.

Źródło: wPolityce.pl

»» Całość komentarza dr. Zbigniewa Kuźmiuka czytaj tutaj:

Tym razem Trybunał Sprawiedliwości UE wydaje decyzję korzystną dla Gazpromu

Komentarze