Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Francuzi się zastanowią czy sprzedać Mistrale Rosjanom. Produkcja białych flag także idzie pełną parą?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 marca 2014, 11:05

  • 0
  • Powiększ tekst

Francja odkłada decyzję o ewentualnym anulowaniu kontraktu na sprzedaż Rosji okrętów desantowych typu Mistral do października, czyli do czasu planowanego dostarczenia pierwszego okrętu - poinformował dziś francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

"Dostarczenie pierwszego okrętu zaplanowane jest na październik, a więc decyzja o anulowaniu (sprzedaży) zapadnie wtedy" - powiedział Le Drian, wypowiadając się w telewizji BFMTV.

W poniedziałek szef MSZ Francji Laurent Fabius zagroził po raz pierwszy, że Francja "może rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji Mistrali w przypadku eskalacji agresywnych działań Rosji na Ukrainie.

Fabius przyznał wówczas, że unieważnienie kontraktu na Mistrale będzie miało również "negatywny efekt dla Francuzów". Szef francuskiej dyplomacji powiedział również, że takie retorsje ekonomiczne stanowiłyby "trzeci poziom sankcji" wobec Rosji.

Po długich negocjacjach Rosja i Francja podpisały w czerwcu 2011 roku kontrakt na zakup dwóch okrętów Mistral dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Wartość transakcji szacuje się na ponad miliard euro. Był to pierwszy tak duży kontrakt zawarty przez Moskwę na import broni od upadku ZSRR.

Porozumienie międzyrządowe o sprzedaży Rosji okrętów Mistral dotyczyło czterech okrętów, z których dwa miały być zbudowane w Rosji. Ta opcja została jednak zakwestionowana w grudniu 2012 roku przez rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Rogozina, byłego stałego przedstawiciela Rosji przy NATO.

Niektórzy sojusznicy Francji w NATO zgłaszali zastrzeżenia w tej sprawie, krytykując udostępnianie nowoczesnych technologii zbrojeniowych Moskwie, która mogłaby je wykorzystać przeciwko swym postkomunistycznym sąsiadom. Obawy te wzrosły po akcji militarnej Rosji przeciwko Gruzji w 2008 roku.

Duży okręt desantowy Mistral ma blisko 24 tys. ton wyporności. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców.

(PAP)

fit/ ap/

Powiązane tematy

Komentarze