Informacje

Fot.Archiwum
Fot.Archiwum

Polacy nie żałują 1 procenta, polubili także e-deklaracje

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 23 kwietnia 2014, 18:04

  • 0
  • Powiększ tekst

72 proc. podatników chce przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, a 28 proc. deklaruje chęć rozliczenia się przez internet - wynika z opublikowanych w środę wyników badania KPMG "Roczne zeznanie podatkowe Polaków - PIT 2013".

"Obserwujemy, że chęć przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem na rękę. Osoby zarabiające do 1,5 tys. zł netto miesięcznie zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1 proc. swojego podatku. Wynikać to może z faktu, iż 1% podatku przy niższych zarobkach stanowi mniej znaczącą kwotę niż przy wyższych dochodach" - powiedział cytowany w komunikacie partner, szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce Andrzej Marczak.

Dla porównania, 86 proc. podatników zarabiających 3001-4500 zł zadeklarowało, że przekaże 1 proc. podatku i 91 proc. podatników zarabiających ponad 4501 zł.

Z badania wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób składających deklaracje przez internet. W 2014 r. chęć takiego rozliczenia zgłosiło 28 proc. podatników (o 6 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku). Oznacza to, że w tym roku liczba podatników rozliczających się przez system e-Deklaracje może po raz pierwszy zbliżyć się do 5 milionów.

Według KPMG o 4 pkt proc. zmniejszyła się natomiast liczba osób składających zeznania podatkowe bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W ten sposób chce się rozliczyć 60 proc. podatników, zaś 12 proc. zamierza wysłać deklarację pocztą.

Ankieta KPMG pokazała, że dla ponad połowy Polaków wypełnienie formularza PIT jest łatwe, niemniej 17 proc. uważa, że rozliczenie się z urzędem skarbowym jest trudne. Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej niż osoby z wykształceniem podstawowym oceniają wypełnienie formularza PIT jako łatwe.

"Pomimo tak licznej grupy osób oceniających rozliczenie z urzędem skarbowym jako łatwe, aż 39 proc. podatników nie wie, na jakim formularzu PIT rozliczać swoje dochody. Połowa podatników w całości zleca uzupełnienie formularza PIT komuś innemu" - dodał Marczak.

Według KPMG 38 proc. podatników wypełnia swój PIT samodzielnie. Osoby korzystające z porad (13 proc. badanych) bądź zlecające całkowite wypełnienie formularza PIT (49 proc.) najczęściej wybierają pomoc księgowych (48 proc.), znajomych (44 proc.) oraz osób z rodziny (34 proc.). W porównaniu z rokiem ubiegłym spadła liczba osób korzystających z pomocy urzędników (o 4 punkty procentowe).

Poza tym ponad połowa podatników korzysta z dedykowanych programów komputerowych do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT. W porównaniu z 2012 r. liczba takich podatników wzrosła ponad dwukrotnie (do 59 proc.). Według KPMG ma na to prawdopodobnie wpływ rosnąca liczba podatników rozliczających się przez Internet, a także wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa.

Jak podało KPMG badanie to zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego w dniach 28-30 marca br. na reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych Polaków, którzy muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym za rok 2013. Do grupy badanych nie zaliczono osób, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS lub pracodawca.

Jak co roku, na rozliczenie z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. W tym czasie ministerstwo będzie kontynuować akcję "Kiedy wpadnie piąty milion?" licząc, że w tym roku uda się przekroczyć pięć milionów e-PIT-ów. Resort zachęca do składania deklaracji podatkowych przez internet za pomocą systemu e-deklaracje. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.e-deklaracje.gov.pl Ze strony tej można pobrać odpowiednią aplikację, która umożliwia elektroniczne rozliczenie z fiskusem.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze