Informacje

fot. Youtube
fot. Youtube

Konrad Daniel, PodziemnaTV: "Popieram tylko jeden cel: zjednoczenie się polskiego społeczeństwa w celu odsunięcia pookrągłostołowej, patologicznej władzy od wpływu na nasze życie"

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 6 maja 2014, 09:52

    Aktualizacja: 6 maja 2014, 16:09

  • 48
  • Powiększ tekst

PodziemnaTV to kanał, który szturmem wdarł się na YouTube i stał się jednym z najpopularniejszych dotyczących ekonomii. Demaskuje jak media robią nas w konia i pokazuje co zrobić by było lepiej. Ale kim jest człowiek stojący za tą ideą? Oto nasz wywiad z Konradem Danielem - autorem PodziemnejTV.

Arkady Saulski: Skąd pomysł na PodziemnąTV? Zawiodły Pana media mainstreamowe?

Konrad Daniel, autor PodziemnejTV: Chyba z poczucia bezsilności i desperacji. To nie była łatwa decyzja wbrew pozorom. Dzisiaj odbiór mojego kanału jest niesamowity - ale zanim się odważyłem nagrać pierwszy film, nie miałem pojęcia jak zostanę przyjęty. Jestem nikim - w sensie nieznanym, zwykłym człowiekiem, który stara się jak najprościej mówić o podstawach gospodarki i funkcjonowania państwa - oraz o tym jakie niedorzeczności na te najważniejsze tematy są nam codziennie wciskane przez zawodowych polityków i największe koncerny medialne, które całkowicie kontrolują nasze postrzeganie rzeczywistości.

W każdym razie, zalewa nas zmasowana i ogłupiająca propaganda - i to jest prawdziwa masowa kontrola umysłów - czyli kontrola nas, ludzi, społeczeństwa. Media to broń - najdoskonalsza, współczesna broń masowego oddziaływania - i trzeba się przed tym bronić. Wystrugałem więc z kawałka drewna taką swoją procę - kanał PodziemnaTV - i zacząłem strzelać w tego mainstreamowego medialnego smoka kamieniami. Chociaż tyle mogę spróbować zrobić - żeby nie być biernym wobec tego medialnego matrixa, który nas otacza. I to wspaniałe uczucie widzieć jak wielu ludzi myśli podobnie i też nie chce się poddać tej zmasowanej agresji medialnej.

Skupia się Pan w stu procentach na gospodarce. Ewentualnie - manipulacjach medialnych wokół niej. Dlaczego? Poziom wiedzy naszych rodaków na temat ekonomii jest tak niski?

Dlatego, że są to rzeczy podstawowe i proste, które w każdej chwili mogę udowodnić. Dlatego, że mam co do nich absolutną pewność, że mówię prawdę. I tu nie chodzi o poziom wiedzy - tylko o poziom kłamliwej indoktrynacji, której jesteśmy codziennie, od lat poddawani. Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą - i nie ma w tym żadnej przesady. Czasem nawet wystarczy powtórzyć kłamstwo kilka raz w ogólnopolskiej tv, żeby dowolna niedorzeczność zaczęła być uznawana za obowiązującą.

Świat jest bardzo prosty: zawsze chodziło o władzę i pieniądze - i nic się nie zmieniło - poza metodami, narzędziami. Kiedyś niewolono ludzi siłą i przemocą, żeby pracowali na rzecz i na utrzymanie wąskiej, uprzywilejowanej grupy. Dzisiaj niewoli się ludzi ekonomicznie nie siłą, tylko podstępem, manipulacją - i nie przemocą, tylko za pomocą mediów, kontrolując to jak postrzegamy rzeczywistość - i cel jest oczywiście ten sam, żeby masy pracowały na rzecz i na utrzymanie wąskiej, uprzywilejowanej grupy. Dlatego skupiam się na gospodarce i na manipulacji mediów - bo do tego się sprowadza współczesne, ekonomiczne niewolnictwo XXI wieku - czyli władza i pieniądze.

Czy nie chciał Pan połączyć się z jakąś stacją? TVN a może konkurencyjną TV Republika? Czy jednak PodziemnaTV ma być w stu procentach niezależna?

Moje nagrania są dostępne dla każdego - i każdy może je rozpowszechniać. Jeśli TVN lub TV Republika mają odwagę puścić je na swojej antenie - to śmiało, zezwalam i nie muszą nic za to płacić. Jeśli mają odwagę zaprosić mnie do studia na rozmowę - to nie odmówię i podejmę to wyzwanie - byleby to był program na żywo. Jeśli mają odwagę mnie wpuścić na ich antenę z moim własnym programem na żywo - to również nie odmówię i również nie będą musiały mi za to płacić - zrobiłbym taki program za darmo.

Ale mam silne przeczucie, że żadna stacja się na to nie odważy - bo skoro nie można kogoś kupić, uzależnić ani kontrolować - to się go po prostu nie wpuszcza na antenę i nie zawraca sobie nim głowy. I tyle. Najprościej jest ignorować.

Natomiast jakakolwiek inna forma współpracy, która miałaby oznaczać zrezygnowanie z tego co ważne, z mówienia prawdy o roli mediów oraz podstawach gospodarki i funkcjonowania państwa - w zamian za większą oglądalność - jest dla mnie bezcelowa i kompletnie bez sensu. Po co mi większa oglądalność - jeśli nie mógłbym mówić ludziom prawdy o rzeczach ważnych?

Pomówmy chwilę o Panu: jakie są Pana poglądy ekonomiczne? Określiłby się Pan jako liberał czy może socjaldemokrata?

Ani to, ani to. Ekonomia to nie jest kwestia poglądów - tylko uczciwości i znajomości podstaw. Rozróżniania przyczyn od skutków oraz prawdy od kłamstwa. Ekonomia to nie teoria - tylko praktyka - i każdy z nas praktykuje ekonomię na co dzień. Poglądy ekonomiczne mogą być uczciwe albo nieuczciwe. Albo ktoś zna podstawy i uczciwie o nich mówi, albo ktoś nieuczciwie przekłamuje podstawy lub udaje, że ich nie ma - albo ktoś nie zna podstaw (a raczej zapomniał o nich, bo każdy je zna) i wtedy nieuczciwe jest, jeśli się na ich temat wypowiada. Określiłbym się jako człowiek rozumiejący podstawy i uczciwie o nich mówiący.

Na pewno otrzymuje Pan liczne pytania o afiliacje polityczne, więc ja o to nie spytam. Spytam natomiast o propozycje - czy jakieś partie polityczne już się do Pana zwracały z jakimiś propozycjami? Miejscami na listach wyborczych?

Oficjalnie nie. To raczej sympatycy partii pozaparlamentarnych czasem sugerują, że taki człowiek jak ja by się przydał w takich partiach, że może warto żebym nawiązał z nimi współpracę, itp. luźne sugestie. Ale mnie interesuje pokazywanie mechanizmów manipulowania i oszukiwania ludzi co do podstaw gospodarki i funkcjonowania państwa - a nie gra polityczna czy działalność partyjna - więc od razu otwarcie powiem, że proszę mi nie proponować miejsc na listach wyborczych. Jestem do dyspozycji jeśli chodzi o rozmowę o ekonomii i fundamentach państwa - i z każdym środowiskiem chętnie porozmawiam na te tematy - ale politycznie popieram tylko jeden cel: zjednoczenie się polskiego społeczeństwa w celu odsunięcia pookrągłostołowej, patologicznej władzy od wpływu na nasze życie i przywrócenia normalności w naszym kraju. Nic "mniejszego" mnie nie interesuje, bo to strata czasu w obecnym układzie partyjno-politycznym.

Proszę uchylić rąbka tajemnicy - co dalej z PodziemnąTV? Mamy dwa cykle: "Gdybym był premierem", oraz "Robią nas w konia". Jakie są dalsze plany? Jeśli oczywiście może Pan ujawnić.

Te dwa cykle raczej nie prędko się wyczerpią - samo obnażanie hipokryzji polityków i mediów to już jest pełnoetatowe zajęcie. Natomiast to wszystko zmierza w jednym kierunku - próby zjednoczenia we wspólnych celach ludzi, którzy widzą w jak chorej rzeczywistości dziś żyjemy. Próby znalezienia (wspólnego uzgodnienia) tych fundamentalnych, koniecznych i dość oczywistych postulatów zmian w Polsce, co do których wszyscy normalni ludzie się zgadzają - tylko nie mają dziś jak tego wyrazić. Bo nie mają technicznie takiej możliwości - i to chciałbym w najbliższym czasie zmienić.

A jak już będziemy jako społeczeństwo wiedzieć czego chcemy - to pozostanie nam to wyegzekwować - czyli zjednoczyć się w tym ustalonym wspólnie celu przeciwko obecnemu systemowi.

Wreszcie - kim Pan jest? Czy ekonomia to pasja czy może jest Pan zawodowym ekonomistą?

Pasja. I nie tyle sama ekonomia co poznawanie otaczającego nas świata. Ja nie dzielę praw natury na prawa fizyki, chemii czy ekonomii. Świat, w tym człowiek i jego mózg, funkcjonuje wg jakiś obowiązujących zasad i ich poznawanie jest fascynujące.

Zawodowo nie mam nic wspólnego z ekonomią i to o czym mówię na kanale PodziemnaTV jest efektem moich całkowicie pozazawodowych zainteresowań. Z wykształcenia i zamiłowania jestem inżynierem - a zawodowo - i też z zamiłowania - miałem trochę wspólnego z realizacją nagrań i filmów video i techniką audio-video. Jestem normalnym, zwykłym człowiekiem, który chciałby żyć spokojnie i uczciwie w normalnym świecie. A dziś świat niestety stoi na głowie - i tylko my możemy to zmienić. Razem - albo w ogóle.

Rozmawiał Arkady Saulski

Wszystkie filmy dostępne na Youtube na kanale podziemnaTV oraz u nas.

----------------------------------------------------------------

Wejdź na wSklepiku.pl i sprawdź najnowsze oferty promocyjne na książki!

TU JEST NASZ SKLEP!

Powiązane tematy

Komentarze