Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

ZAiKS gromadzi na swoich kontach miliardy - artyści tych pieniędzy nie zobaczą

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 maja 2014, 09:40

  • 2
  • Powiększ tekst

ZAiKS gromadzi ogromne kwoty - wręcz miliardowe. Artyści lubią narzekać na piratów jednak to nie piraci okradają ich z pieniędzy.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w ramach kampanii Kupujekopiuje.pl policzył, ile gromadzą na swoich kontach organizacje zbiorowego zarządzania, takie jak ZAiKS. Najwięcej kasy ma oczywiście sam ZAiKS – 1,1 mld zł. Inne organizacje tego typu, które ujawniają publicznie dane finansowe, mają na kontach po kilkadziesiąt milionów. Wszystkie organizacje zbiorowego zarządzania w tej chwili dysponują kwotą 1,22 mld zł.

Co dzieje się z pieniędzmi? Nie trafiają one do artystów.

Możemy więc tylko się domyślać, jak wygląda podział pieniędzy, które wyciągane są od nas za pomocą rozmaitych opłat. Możemy też przyjrzeć się jednej organizacji, która sporo na ten temat ujawniła. Kopipol to organizacja, która zarządza pieniędzmi pobranymi od producentów i importerów urządzeń reprograficznych (np. kserokopiarek). Na jej kontach znajduje się obecnie 27,08 mln zł. Jak wydaje zgromadzone pieniądze? W 2012 roku twórcy dostali od Kopipolu 230 tys. zł, a koszty administracyjne wyniosły... 1,59 mln zł. Różnica jest po prostu kolosalna. Artyści powinni bić na alarm, ale wiadomo: łatwiej uderzyć w piratów.

A pomysł podwyższenia opłaty reprograficznej pojawia się co jakiś czas formułowany przez różne strony. Z czasem wszyscy przeniesiemy się na pirackie serwery i Youtube.

gadżetomania/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze