Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

ZAiKS chce wyjaśniać czym jest opłata reprograficzna

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2015, 14:33

  • 2
  • Powiększ tekst

Stowarzyszenia ZAIKS, ZPAV i SAWP, skupiające artystów scenicznych i producentów wideo, będą informować na stronie www.czystenosniki.pl, czym jest i czemu służy tzw. opłata od czystych nośników. Potrzebę takiego tłumaczenia argumentują społeczną niewiedzą.

"Dyskusja na temat opłaty od smartfonów i tabletów pokazała, że Polacy nie wiedzą, jakie prawa im przysługują, mylą opłatę od czystych nośników (zwaną też opłatą reprograficzną) z podatkiem od piractwa i nie rozumieją sensu rekompensaty dla twórców za kopiowanie utworów objętych prawem autorskim" - informuje stowarzyszenie autorów ZAIKS w piątkowym komunikacie. O małej wiedzy Polaków w tej dziedzinie świadczą, ich zdaniem, często zadawane pytania dotyczące możliwości przegrywania zakupionych płyt bez dodatkowych opłat czy legalizacji nielegalnego ściągania muzyki.

Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące opłaty reprograficznej i dozwolonego użytku np. utworów muzycznych, ZAiKS wspólnie ze Związkiem Producentów Audio-Video (ZPAV) oraz Stowarzyszeniem Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP), uruchomiło stronę internetową www.czystenosniki.pl.

Informuje ona, dlaczego opłata jest potrzebna, kto jest jej płatnikiem, do kogo trafiają środki, jak powstaje lista urządzeń objętych opłatą, kto reguluje kwestie prawne i jak wygląda system poboru opłat w innych krajach. "Producenci i importerzy sprzętu elektronicznego, czyli płatnicy, znajdą na stronie wszystkie dane niezbędne do prawidłowego uiszczenia opłaty oraz kontakt do Biura Czystych Nośników" - czytamy w komunikacie.

Opłaty reprograficzne uiszczają producenci sprzętu służącego do kopiowania lub jego importerzy. Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem opłaty są pobierane m.in. od kserokopiarek, skanerów, magnetowidów oraz czystych nośników, a więc kaset magnetofonowych, kaset VHS, płyt CD i DVD, papieru do kopiarek. Opłata nie obejmuje np. smartfonów, tabletów czy odtwarzaczy mp3, czego oczekują twórcy.

"Gdyby nie było opłaty od czystych nośników, dozwolony użytek musiałby zostać ograniczony" - argumentuje ZAIKS. Z kolei producenci i importerzy smartfonów i tabletów ostrzegają, że ceny tych urządzeń po wprowadzeniu opłaty reprograficznej mogłyby wzrosnąć nawet o 8 proc.

Pod koniec ub.r. resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. Sprawy te konsultowane są z ministerstwami gospodarki oraz administracji i cyfryzacji.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze