Informacje

Fot.Archiwum
Fot.Archiwum

BGK wesprze projekty węglowe, ale stawia warunki

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 8 czerwca 2014, 10:01

  • 0
  • Powiększ tekst

BGK rozważy finansowanie projektów spółek węglowych, ale muszą one wcześniej przygotować plany restrukturyzacyjne uzasadniające sens ekonomiczny inwestycji - powiedział PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Nie wykluczył, że wśród nich znajdzie się Kompania Węglowa.

"Jesteśmy gotowi udzielać spółkom węglowym finansowania z uwzględnieniem norm ostrożnościowych i zasad oceny ryzyka kredytowego" - podkreślił. Zastrzegł jednak, że będzie to wymagało od spółek przygotowania planów restrukturyzacyjnych, uzasadniających finansowanie BGK i gwarantujących zdolność kredytową tych firm.

"Oczekuje się od nas, że będziemy wręcz podpowiadać spółkom, jak mają przygotowywać programy restrukturyzacyjne, by inne banki chciały wejść w te przedsięwzięcia" - zaznaczył szef BGK.

Dodał, że BGK będzie pomagał m.in. przy obrocie wierzytelnościami.

W czwartek po rozmowach z górniczymi związkowcami w Katowicach premier Donald Tusk zapewnił, że naprawiając sytuację w górnictwie, rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych, polegających na likwidacji nierentownych kopalń. Nad uzdrowieniem branży nadal ma pracować powołany w maju międzyresortowy zespół.

"Ustaliliśmy - to jest najważniejszym komunikatem - że zespół będzie pracował dalej, tak, aby w kwestii organizacyjnych w Kompanii Węglowej uniknąć scenariuszy drastycznych. Naszą intencją i wspólną rekomendacją jest praca nad takimi programami naprawczymi, które pozwolą nam uniknąć wariantów drastycznych, w tym likwidacyjnym" - mówił szef rządu.

Kompania Węglowa, największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego, zatrudniający ok. 54 tys. osób, przeżywa poważne problemy finansowe. W ubiegłym roku firma straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł. Na trzy lata zamrożone zostaną wypłaty 14. pensji dla administracji, a bezpłatny deputat węglowy dla emerytów będzie mniejszy o jedną tonę na osobę.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze