Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska upraszcza przepisy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 18 czerwca 2014
  • 16:52
  • 0
  • Tagi: Bruksela Komisja Europejska ludzie Parlament Europejski Parlament Europejski - błąd Rada Europejska Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska chcąc uprościć unijne prawodawstwo, postanowiła wycofać w 2014 r. 53 propozycje legislacyjne, w tym dotyczące deklaracji VAT, statutu europejskich spółek prywatnych czy ochrony gleby - wynika z opracowania przedstawionego dziś przez KE.

Chodzi o program sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT), w ramach którego KE regularnie sprawdza całość unijnego prawodawstwa, wyszukując utrudnienia, niekonsekwencje prawne i nieskuteczne przepisy. Celem jest zmniejszenie kosztów i obciążeń administracyjnych.

"REFIT ma istotne znaczenie dla wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Europie. Chcemy ułatwić życie obywatelom i przedsiębiorstwom, skupiając przepisy UE na tych kwestiach, które najlepiej jest rozwiązywać na poziomie europejskim, przy jednoczesnym odchudzeniu i uproszczeniu tych przepisów oraz obniżeniu kosztów ich wdrażania" - powiedział przewodniczący KE Jose Manuel Barroso cytowany w komunikacie Komisji.

W październiku 2013 r. Komisja przygotowała plan uproszczenia unijnych przepisów. Jak wynika z przyjętego w środę komunikatu na temat stanu wdrożenia programu REFIT, większość z zawartych w tym planie propozycji została zrealizowana.

I tak KE, po konsultacjach z Parlamentem Europejskim i Radą, formalnie zatwierdziła 53 decyzje o wycofaniu propozycji legislacyjnych, nad którymi toczyły się prace, w tym dotyczących deklaracji VAT, statutu europejskich spółek prywatnych i ochrony gleby.

Ponadto Komisja postanowiła nie przedstawiać niektórych planowanych wcześniej propozycji legislacyjnych, na przykład dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach fryzjerskich.

Komisja planuje też uchylenie niektórych obowiązujących przepisów UE. Chodzi o takie obszary jak: odpady, bezpieczeństwo i higiena pracy, prawo żywnościowe, oznaczanie produktów oszczędzających energię, stawki i warunki w transporcie, wspólna polityka rolna oraz w odniesieniu do wspólnych standardów sprawozdań w obszarze ochrony środowiska.

KE zamierza ponadto wycofać zgłoszone już inicjatywy legislacyjne, w tym dotyczące: systemów rekompensat dla inwestorów, pracownic w ciąży, opłat związanych z ochroną lotnictwa oraz funduszu odszkodowań za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami. Komisja zaproponuje też wycofanie wniosku dotyczącego zwolnienia mikroprzedsiębiorstw z niektórych przepisów dotyczących higieny żywności, nad którym prace trwają już od 2007 r.

Do planu wycofania wniosku dotyczącego zmiany dyrektywy w sprawie pracownic w ciąży odniósł się w komunikacie rzecznik brytyjskiego rządu. Jak wyjaśnił, celem tego wniosku ma być wydłużenie urlopu macierzyńskiego do 20 tygodni.

"To dobra wiadomość dla firm. Rząd Wielkiej Brytanii uważa, że wniosek ten byłby niezwykle kosztowny dla Wielkiej Brytanii i dla europejskich firm, i dlatego zalecał jego wycofanie. Wielka Brytania ma już skuteczny i hojny system urlopów macierzyńskich, które wykraczają poza to, co oferują inne europejskie państwa członkowskie" - podkreślił.

Komisja planuje też opracowanie unijnego portalu internetowego poświęconego podatkowi VAT, który zawierałby informacje dla przedsiębiorstw na temat krajowych i unijnych przepisów dotyczących podatku VAT; chce też opracować kodyfikację prawodawstwa w zakresie wykazu wymogów wizowych dla krajów trzecich.

Jak zaznaczyła KE w przyjętym dokumencie, nawet jedna trzecia obciążeń administracyjnych związanych z przepisami UE wynika z prawodawstwa państw członkowskich. W związku tym Komisja zapowiedziała, że będzie monitorować praktyki wdrożeniowe państw członkowskich dotyczące rozwiązań zawartych w REFIT, a stan ich realizacji uwzględni w następnym opracowaniu przewidzianym na rok 2015.

Pozytywnie do osiągnięć KE na polu upraszczania unijnych przepisów odniósł się przedstawiciel brytyjskiego rządu. "Komisja zaczęła robić pewien postęp w zmniejszaniu obciążeń płynących z unijnych regulacji UE. W szczególności z zadowoleniem przyjmujemy włączenie do tej reformy dziewięciu z trzydziestu zaleceń naszej Grupy Zadaniowej. Pozwoli to ograniczyć zbędną biurokrację dotyczącą badań klinicznych i oceny oddziaływania na środowisko" - powiedział cytowany w komunikacie brytyjski minister ds. przedsiębiorczości Michael Fallon. Jak podkreślił, teraz Komisja powinna skupić się na zmniejszaniu obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorstw.

(PAP)

mzk/ jzi/ mc/

Komentarze