Informacje

Fot. Freeimages
Fot. Freeimages

Kontrola skarbowa ujawnia coraz więcej przestępstw podatkowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lipca 2014, 16:31

  • 1
  • Powiększ tekst

Kontrola skarbowa coraz efektywniej ściga przestępców podatkowych. W pierwszej połowie tego roku ujawniła straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 4,6 mld zł – powiedziała PAP wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. Rok wcześniej było to mniej niż 3,3 mld zł.

Z danych, które przedstawiła wiceszefowa MF wynika, że w pierwszym półroczu br. wartość ujawnionych przez kontrolę skarbową uszczupleń podatkowych przekroczyła 4 mld 600 mln zł. Dla porównania, w analogicznym okresie 2013 r. było to niespełna 3 mld 300 mln zł. Z kolei w pierwszym półroczu 2012 i 2011 r. było to odpowiednio 1,5 mld zł i 1,1 mld zł.

Z danych wynika też, że w pierwszej połowie tego roku na poczet wydanych decyzji wpłacono już ponad 400 mln zł, a na majątku zobowiązanych dokonano zabezpieczeń na kwotę ponad 1 mld 600 mln zł.

"W przeprowadzonych postępowaniach wykryto ponad 93 tys. fikcyjnych faktur o łącznej wartości ponad 11,5 mld zł. W porównaniu z pierwszą połową 2013 r. takich faktur wykryto o 20 tys. więcej, a ich wartość była większa o ponad 2 mld zł"

wskazała Królikowska.

"Podkreślić należy, że tak istotny wzrost wartości ujawnionych przestępstw nie wiąże się ze wzrostem ilości kontroli. Wręcz przeciwnie, ilość kontroli zmniejsza się"

dodała.

Jak tłumaczyła, zwiększenie wykrywalności przestępstw podatkowych jest efektem coraz większego nacisku skarbówki na jak najwcześniejsze wykrywanie i likwidację oszukańczego procederu.

"Z analiz kontroli skarbowej wynika bowiem, że w określonych obszarach każdy kolejny miesiąc funkcjonowania podmiotu - oszusta, oznacza straty Skarbu Państwa rzędu 1,2 mln zł"

wskazała.

Obecnie priorytetem kontroli skarbowej są działania m.in. w obszarze obrotu paliwami oraz elektroniką. W ostatnim czasie kontrola skarbowa po weryfikacji dokumentów związanych z transportem paliw przewożonych przez jedno z polsko-litewskich przejść granicznych, ujawniła gigantyczne straty dla budżetu.

"Z analiz wynikało, że potencjalne straty z tytułu niezapłaconego podatku VAT od paliwa przewożonego przez to przejście mogą sięgnąć nawet 225 mln zł miesięcznie. Działania bezpośrednie potwierdziły nasze przypuszczenia"

podkreśliła wiceszefowa MF.

Dodała, że skarbówka coraz bardziej "interesuje się" też podmiotami korzystającymi z tzw. wirtualnych siedzib.

"Rejestracja siedziby w wirtualnym biurze jest wygodnym rozwiązaniem, ułatwiającym działalność drobnym i początkującym przedsiębiorcom. Rozwiązanie to jest jednak masowo wykorzystywane przez przestępców podatkowych. Takie właśnie adresy ma większość firm pełniących rolę znikającego podatnika, a więc ogniwa przestępczego łańcucha, którego rola w procederze skutkuje nieodprowadzeniem podatku VAT do budżetu"

wskazała.

Jak przekonywała, zwalczany przez kontrolę skarbową, wspólnie z innymi służbami, m.in. policją, służbą celną czy administracją podatkową, przestępczy proceder powodujący miliardowe straty Skarbu Państwa ma także drugi, nie mniej szkodliwy aspekt.

"Jest nim zaburzenie zasad uczciwej konkurencji. Dlatego też celem naszym działań, obok odzyskania należności budżetu państwa, jest wyeliminowanie z rynku organizatorów przestępczego procederu i stworzenie w ten sposób bezpiecznych warunków dla uczciwie działających firm"

podkreśliła.

(PAP), on

Powiązane tematy

Komentarze