Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Będzie huczne święto wojska. Koszty jeszcze nie zostały oszacowane

Ewa Tylus

Ewa Tylus

Dziennikarka "Gazety Bankowej" i "wGospodarce.pl"

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2014, 07:37

    Aktualizacja: 14 sierpnia 2014, 07:41

  • 1
  • Powiększ tekst

Tegoroczne główne uroczystości państwowe święta Wojska Polskiego oraz 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej będą obchodzone niezwykle pokaźnie. W defiladzie, która przejdzie ulicami Warszawy uczestniczyć będzie około 1200 polskich żołnierzy oraz blisko 90 żołnierzy z USA i Kanady, którzy aktualnie przebywają na ćwiczeniach w Polsce.

To wyraz sojuszniczych i dobrych stosunków na linii gospodarze-goście. Szkolą się w Polsce i wykonują zadania operacyjne. Zgłosili się do nas z propozycją uczestnictwa w defiladzie z okazji Święta WP, a my tę ofertę przyjęliśmy z satysfakcją –

mówi ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych WP.

Obchody święta mają być zorganizowane niezwykle perfekcyjnie. Kanadyjscy żołnierze mają przejść wraz z polskimi defiladą, a amerykańscy przejdą i przelecą, ponieważ pokazom lotniczym będą towarzyszyć dwa śmigłowce amerykańskiej armii UH-60M Black Hawk. Łącznie w pokazie ma wziąć udział łącznie ponad 50 samolotów i śmigłowców. Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych.

Jeszcze nie oszacowaliśmy kosztów –

odpowiada ppłk Goławski na pytanie, ile może kosztować zorganizowanie centralnych uroczystości.

Ulicami Warszawy w piątek 15 sierpnia przejdą pododdziały reprezentujące Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Żandarmerię Wojskową, Kampanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego, 6 Brygadę Powietrznodesantową, 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, Szwadron Kawalerii WP oraz pododdziały historyczne i pododdziały wojskowych uczelni. Defiladę, która przejdzie alejami Ujazdowskimi i ul Belwederską (wyruszy spod placu Trzech Krzyży) ma otworzyć przelot 7 samolotów TS-11 Iskra z zespołu Biało-Czerwone Iskry. Centralne uroczystości rozpoczną się w czwartek 14-go sierpnia. O godz. 20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się apel przed Pomnikiem Poległych, połączony z zapaleniem zniczy na mogiłach żołnierzy poległych w latach 1919-1920. 15 sierpnia o godz. 8 30 odprawiona będzie Msza święta za Ojczyznę (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15). Defilada ruszy po przemówieniu Prezydenta RP pod Belwederem, które jest zaplanowane na godz. 12.

Będzie można zobaczyć czołgi Leopard 2 w wersji A5 i samobieżne armatohaubice Krab, kołowe transportery opancerzone Rosomak, armatohaubice Dana i wyrzutnie rakietowe Langusta. Ale ciężkie pojazdy gąsienicowe nie będą jednak przejeżdżać przez wiadukt ponad Trasą Łazienkowską, tylko rozpoczną jazdę na wysokości Agrykoli. Przed pochodem nad głowami uczestników przelecą m. in. samoloty transportowe C-130 Hercules i C295 M, samoloty wielozadaniowe F-16, samoloty MiG-29, Su-22. Na pikniku po defiladzie, który odbędzie się w okolicach Agrykoli będzie można obejrzeć m. in. przeciwlotniczą wyrzutnię rakietową S-125 Newa S.C. Od godz. 13. będzie można zwiedzać statyczny pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego wystawiony przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Święto Wojska Polskiego podobnie hucznie obchodzono w 2008 r.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze