Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Trzy brytyjskie lotniska sprzedane za miliard funtów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 października 2014, 15:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Heathrow Airport Holdings (HAH), spółka, której własnością są cztery brytyjskie lotniska, postanowiła sprzedać za miliard funtów trzy z nich - Glasgow, Aberdeen i Southampton. Nabywcą jest hiszpańsko-australijskie konsorcjum.

Finalizacja transakcji, która spodziewana jest w styczniu 2015 roku, oznaczać będzie, że własnością HAH pozostanie wyłącznie jej flagowe lotnisko - londyńskie Heathrow.

Lotniska w Glasgow, Aberdeen i Southampton przejmie konsorcjum, którego udziałowcami są hiszpańska spółka Ferrovial oraz australijska Macquarie. Ferrovial jest jednocześnie największym udziałowcem HAH z 25 proc. pakietem akcji spółki.

HAH, do 2012 roku działająca pod nazwą British Airports Authority, pierwotnie było właścicielem siedmiu brytyjskich lotnisk. W wyniku postępowania antymonopolowego została jednak zmuszona do sprzedaży trzech z nich - Gatwick (w 2009 roku), Edynburg (2012) i Stansted (2013). Własnością spółki były także lotniska w Neapolu (sprzedane w 2010 roku) oraz w latach 2006-2007 budapesztańskie Ferihegy. Spółka zarządzała także kilkoma lotniskami w USA do momentu sprzedaży tamtejszej spółki zależnej w 2010 roku.

Według spółki, sprzedaż trzech lotnisk pozwoli skupić się na poprawie jakości obsługi na lotnisku Heathrow oraz pozyskać wsparcie dla jego rozbudowy.

Największym spośród trzech sprzedanych przez HAH lotnisk jest port lotniczy Glasgow. Jest on ósmym co do liczby obsłużonych pasażerów lotniskiem w Wielkiej Brytanii (7,4 mln w 2013 roku). Aberdeen było pod tym względem na miejscu 14. (3,4 mln pasażerów) a Southampton na 18. (1,7 mln pasażerów).

Nowi właściciele zapowiadają, że pasażerowie nie odczują zmiany właściciela, a celem jest dalsze zwiększanie liczby obsłużonych pasażerów i poprawa standardu wszystkich trzech lotnisk.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze