Informacje

Bazylika św. Piotra w Watykanie, fot. freeimages.com/jaeger
Bazylika św. Piotra w Watykanie, fot. freeimages.com/jaeger

Ciekawe znalezisko w Watykanie: 1,4 miliarda euro dodatkowych aktywów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lutego 2015, 16:08

    Aktualizacja: 14 lutego 2015, 16:11

  • 1
  • Powiększ tekst

W budżecie Watykanu znajdują się łącznie dodatkowe aktywa w wysokości 1,4 miliarda euro, o których wcześniej nie wiedziano - ujawnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych kardynał George Pell. Wyjaśnił, że sumy te nie były celowo ukryte i nielegalne, ale źle zarządzane.

W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” w sobotę pochodzący z Australii watykański „minister finansów” prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych kardynał George Pell przyznał, że mała grupa dostojników Kurii Rzymskiej stawiała opór finansowej reformie papieża Franciszka.

Kardynał Pell podkreślił, że znalezienie nieznanych aktywów możliwe było dzięki nowym regułom i procedurom zarządzania budżetami wszystkich urzędów i instytucji za Spiżową Bramą.

Nowe zasady, wprowadzone wraz z reformą Franciszka, przynoszą nie tylko rezultaty w postaci zracjonalizowania wydatków i większej wydajności, ale także uczciwości i przejrzystości - oświadczył kardynał Pell.

“Postawmy sprawę jasno; nie można kraść i nie można trwonić pieniędzy. Nie chcemy ekstrawagancji i marnotrawstwa. Jeśli będziemy właściwie postępować, będzie więcej pieniędzy na działalność Kościoła i na pomoc dla biednych i tych, którzy cierpią”- stwierdził australijski kardynał, który w piątek podczas konsystorza przedstawił Kolegium Kardynalskiemu sytuację finansową Watykanu. Po raz pierwszy kardynałowie zapoznali się z nią tak dokładnie - zaznaczył kard. Pell.

Kardynał podkreślił, że fundusze ujawnione w wyniku kontroli nie są nielegalne.

“Nikt nie wiedział o dokładnej sumie tych funduszy” - powiedział.

Według słów dostojnika nawet Sekretariat Stanu nie wiedział, że ma "dużo dodatkowych pieniędzy na złe czasy".

Znalezienie dodatkowych aktywów oznacza zatem, podkreślił „minister finansów”, że sytuacja finansowa Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego jest lepsza niż uważano.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze