Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Plan Junckera zaakceptowany - UE będzie inwestować

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 marca 2015, 10:58

  • 3
  • Powiększ tekst

Ministrowie finansów państw UE porozumieli się dziś w sprawie utworzenia Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Fundusz, zaproponowany przez szefa KE Jean-Claude'a Junckera, ma zmobilizować inwestycje w unijną gospodarkę o wartości 315 mld euro.

Kapitał początkowy funduszu wyniesie 21 mld euro. Ma powstać w połowie bieżącego roku - pod warunkiem, ze do tego czasu zakończą się negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie uzgodnionego we wtorek przez ministrów finansów państw UE projektu rozporządzenia o utworzeniu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS).

"Jestem pewien, że do końca czerwca albo lipca będziemy gotowi" - powiedział wiceprzewodniczący KE ds. miejsc pracy, wzrostu i inwestycji Jyrki Katainen na konferencji prasowej.

Komisja Europejska zachęcała kraje unijne do zasilenia kasy EFIS, jednak państwa wolą współfinansować konkretne projekty zamiast bezpośrednio wpłacać do funduszu. We wtorek Włochy ogłosiły, że przeznaczą na te projekty 8 mld euro za pośrednictwem swojego banku rozwojowego. Wcześniej takie deklaracje złożyły też Niemcy, Hiszpania oraz Francja.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze