Informacje

fot. PAP/ Tytus Żmijewski
fot. PAP/ Tytus Żmijewski

PKW: frekwencja w wyborach prezydenckich na godz.12 wyniosła 14,61 proc. uprawnionych do głosowania

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2015, 14:11

    Aktualizacja: 10 maja 2015, 21:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Trwa I tura wyborów prezydenckich. Według Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja na godz.12 wyniosła 14,61 proc. uprawnionych do głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12 na podstawie danych otrzymanych od 25 956 obwodowych komisji wyborczych spośród 25 957 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"Liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 30 168 616. Wydano karty do głosowania łącznie z wysłanymi pakietami wyborczymi dla 4 408 602 osób uprawnionych do głosowania, co stanowi 14,61 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych" - powiedział sędzia Zbigniew Cieślak z PKW.

W poprzednich wyborach prezydenckich w 2010 roku frekwencja zanotowana o tej porze wynosiła 23,4 proc.

Jak poinformował, najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Godziszów w powiecie janowskim, w województwie lubelskim - 29,89 proc. Najmniejszą frekwencję zanotowano w gminie Dąbie, powiat krośnieński w województwie lubuskim - 6,18 proc.

Cieślak zaznaczył, że PKW w niedzielę wystosowało pismo do okręgowych komisji wyborczych z przypomnieniem, by bezpośrednio po sporządzeniu i podpisaniu protokołu bez zwłoki przekazywały go do PKW, by możliwe było jak najszybsze obliczenie głosów i podanie wyników głosowania.

W niedzielnych wyborach prezydenckich startują: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun.

Aby otrzymać kartę do głosowania, w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców, musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem - przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Beata Tokaj.

Bbrak adresu zameldowania w nowych dowodach osobistych nie będzie stanowił problemu. Komisja obwodowa ustala tożsamość wyborcy na podstawie imienia, nazwiska, numeru PESEL, które także znajdują się w spisie wyborców.

Karta do głosowania będzie miała format A4; znajdzie się na niej 11 podanych w kolejności alfabetycznej nazwisk kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Karta do głosowania będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką.

Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania. Przejdzie do niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze