Informacje

fot. PAP / Michał Walczak
fot. PAP / Michał Walczak

Frekwencja na godz. 17 34,41 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 10 maja 2015, 20:42

  • 0
  • Tagi: polityka Prezydent wybory
  • Powiększ tekst

Do godz. 21 w niedzielę trwa głosowanie w wyborach prezydenckich, w których startuje 11 kandydatów. Frekwencja na godz. 17 wyniosła 34,41 proc. - podała PKW.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców.

W wyborach startują: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) i Grzegorz Braun.

Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów najwcześniej poda we wtorek rano. Komisja w niedzielę wystosowała pismo do okręgowych komisji wyborczych z przypomnieniem, by bezpośrednio po sporządzeniu i podpisaniu protokołu bez zwłoki przekazywały go do PKW, by możliwe było jak najszybsze obliczenie głosów i podanie wyników głosowania.

Bezpośrednio po zakończeniu głosowania TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat podadzą zaś sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

"Wybory przebiegają spokojnie i nie odnotowaliśmy incydentów, przez które należałoby wydłużyć głosowanie" - oświadczył szef PKW Wojciech Hermeliński.

PAP, sek

Komentarze