Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska ma następny pomysł: Jednolity rynek cyfrowy UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 maja 2015, 12:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Stworzenie jednolitego rynku cyfrowego w Europie przyniesie realną zmianę w codziennym życiu obywateli UE - przekonywał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip podczas konferencji „Europejski rynek cyfrowy”, zorganizowanej dziś w Warszawie.

„Narody europejskie i europejskie przedsiębiorstwa nie mają tych samych swobód w internecie, z których mogą korzystać na istniejącym fizycznie rynku. Nasz plan przyczyni się do zmiany tej sytuacji i da Europejczykom szanse, by w pełni wykorzystali ogromny potencjał cyfrowej gospodarki” – podkreślił Ansip.

Dodał, że celem strategii jest usunięcie barier w rozwoju cyfrowej gospodarki. Jak wskazał np. sektor e-handlu jest przykładem, w którym trzeba usunąć bariery. „Nasza strategia usunie bariery w e-handlu, by ludzie mogli kupować swoje towary tak, jak to robią w swoim rodzimym kraju, a przedsiębiorstwa mogły sprzedawać swoje towary także do innych krajów UE” – dodał Ansip.

Według niego wymaga to przemyślenia zmian prawnych, aby usunąć sytuację niesprawiedliwego – jak mówił - zjawiska blokowania dostępu do stron internetowych w zależności od narodowości, czy lokalizacji geograficznej użytkownika. „Taka sytuacja ma miejsce zbyt często. Wielu obywateli UE dotyka ta sytuacja” – zaznaczył wiceszef KE.

Ocenił, że jednolity rynek cyfrowy przyczyni się do szybszego wzrostu w całej gospodarce UE. „Według niektórych szacunków pozwoli on gospodarce UE dodatkowo wypracować 415 mld euro rocznie. Dalsza integracja gospodarki cyfrowej z gospodarką fizyczną będzie, co oczywiste, wpływać na rynek pracy. Oczekuje się, że jednolity rynek cyfrowy wytworzy setki tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu kilku lat” – powiedział Ansip.

Zwrócił uwagę, że rozwój cyfrowy dokonuje się w UE w sposób nierównomierny. „Musimy, więc zwrócić uwagę szczególnie na te obszary, które potrzebują przyspieszyć swoje działania. Polska jest tu przykładem. Dobrze, że coraz więcej Polaków korzysta z internetu i coraz więcej obywateli ma podstawowe umiejętności cyfrowe, chociaż sądzę, że więcej można by tu zrobić na miejscu - w Polsce i na poziomie UE” – wskazał.

Zaznaczył, że Europejczycy potrzebują umiejętności, aby w pełni skorzystać z jednolitego rynku cyfrowego. „Wiele młodych osób korzysta na co dzień z internetu, ale nie ma odpowiednich umiejętności, by wykorzystać sieć do celów zawodowych. Te umiejętności, umiejętności cyfrowe są podstawą na rynku pracy. Powinniśmy się zastanowić, co można zrobić w tej kwestii na poziomie UE” – dodał.

Ansip dodał, że strategia jednolitego rynku cyfrowego ma na celu stworzenie cyfrowego społeczeństwa, obejmującego wszystkich - tak, "by każdy miał odpowiednie umiejętności, by wykorzystać szanse, jakie daje internet”. „Nikt nie powinien być wykluczony z epoki cyfrowej” – dodał.

Poinformował, że strategia jednolitego rynku cyfrowego będzie dyskutowana „na najwyższym poziomie politycznym” podczas spotkania Rady Europejskiej w Brukseli w przyszłym miesiącu.

Konferencja „Europejski rynek cyfrowy” została zorganizowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Instytut Spraw Publicznych. Poświęcona była szansom, jakie niesie ze sobą europejski rynek cyfrowy dla rozwoju gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze