Informacje

fot. Internet
fot. Internet

Rząd dał "Gazecie Wyborczej" gigantyczne kwoty: Na media wspierające PO wydano ponad 125 mln złotych. Wszystko z kieszeni Polaków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 16 czerwca 2015
  • 11:01
  • 36
  • Tagi: budżet gazeta Gazeta Wyborcza gospodarka media PO polityka prasa Rząd
  • Powiększ tekst

Już od dawna nie jest tajemnicą iż rząd PO wspomaga sprzyjające mu media znacznymi kwotami, jednak teram mamy twarde dane. Kto skorzystał na wsparciu najwięcej? "Gazeta Wyborcza".

tytuł

O sprawie informuje "Prawy.pl".

Parlamentarny Zespół ds. Obrony Wolności Słowa poinformował o wydatkach poszczególnych ministerstw i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2008-2012 na ogłoszenia i komunikaty w środkach masowego przekazu. Co szczególnie uderza, to aż 51% wydatków rządu w Gazecie Wyborczej. Suma powyższych wydatków, do których przyznały się dotychczas poszczególne resorty i KPRM za lata 2008-2012 wyniosła 124 mln 626 tys. 539 zł.

To oburzająca praktyka, zwłaszcza jeśli spojrzeć na spadającą sprzedaż "Wyborczej". W tym momencie mamy do czynienia nie tylko z nieetycznym wspieraniem mediów gwarantujących prorządowy przekaz ale też z bezczelną ingerencją w mechanizmy wolnorynkowe - wszak czytelnicy sami powinni decydować portfelami o losach gazet.

Jak przedstawia Parlamentarny Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa łącznie w latach 2008-2012 Gazeta Wyborcza zgarnęła aż 51,6% wydatków rządowych z publicznych pieniędzy, jeśli chodzi o ogólnopolskie dzienniki krajowe. Polityka zgarnęła 47% wydatków, a Newsweek 45%, jeśli chodzi o tygodniki. Natomiast jeśli chodzi o telewizje to wydatki kształtowały się bardziej równomiernie - 41% TVP, 33% Grupa TVN, zaś Polsat 15% za wskazany okres. Dla porównania media niezależne i krytyczne wobec władzy otrzymały np. 0,1% wydatków jak Nasz Dziennik w segmencie dzienników.

Prawy.pl/ as/

Komentarze