Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Cyberbezpieczeństwo - realne zagrożenia na co dzień

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 września 2015, 14:50

  • 0
  • Powiększ tekst

Włamania do komputerów, szantaż, ujawnienia poufnych informacji, paraliż infrastruktury krytycznej czy szpiegowanie państw to tylko niektóre z katalogu niebezpieczeństw czających się w cyberprzestrzeni. Jak sobie z nimi skutecznie radzić? Jak podchodzić do problematyki cyberbezpieczeństwa? I czy przed cyberatakami mogą nas ochronić regulacje prawne, jeśli tak, to jak je konstruować? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy pierwszej międzynarodowej konferencji CYBERSEC, która już w poniedziałek rozpoczyna się w Krakowie.

Cyberprzestępczość́, według danych Europolu, przynosi dochody większe niż̇ handel kokainą, marihuaną i heroiną łącznie. A cyberataki na państwa, instytucje czy prywatne firmy, zdarzają się każdego dnia na każdej szerokości geograficznej, także i w Polsce. Do jednego z nich doszło w sierpniu zeszłego roku gdy grupa znana jako ATP28 próbowała włamać się do jednej z polskich instytucji rządowych. Aktualna sytuacja polityczna w naszym regionie, udział Polski w międzynarodowych forach i instytucjach, powiązania handlowe naszych firm z firmami z EU i USA powodują̨, że jesteśmy celem ataków rożnych grup. W przypadku kilku z nich mówimy nie tylko o pobudkach ekonomicznych takiej działalności. Coraz częściej eksperci identyfikują grupy zajmujące się cyberszpiegostwem.

  • Musimy być́ świadomi zagrożeń i musimy odpowiedzialnie przygotowywać́ się̨ do odpierania takich nieproszonych gości. Często jednak sama obrona jest niewystarczająca. Trzeba mieć́ zdolności zarówno obronne, jak i ofensywne. Mam nadzieje, że w trakcie CYBERSEC będziemy w stanie wspólnie wypracować rekomendacje o charakterze transatlantyckim, które pomogą nam przygotować się do walki na tym polu – podkreśla dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowy CYBERSEC i ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa organizowane jest przez Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Inicjatywa polskiego think-tanku powstała z myślą o stworzeniu platformy współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych podmiotów sektora prywatnego w celu wypracowywania strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie. CYBERSEC ma stać się istotnym elementem w dyskusji przed szczytem NATO w Warszawie w 2016 r.

Na liście potwierdzonych prelegentów CYBERSEC znajdują się m.in. Sorin Ducaru - Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Wyzwań Bezpieczeństwa, ambasadorowie Niemiec - Rolf Nikel, Wielkiej Brytanii - Robin Barnett, Francji - Pierre Buhler, Estonii - Harri Tiido, Ukrainy - Andrii Deszczyca oraz Ambasador Japonii do Królestwa Belgii, Stały Reprezentant Japonii do NATO - Masafumi Ishii. List Prezydenta Andrzeja Dudy przeczyta Jarosław Brysiewicz - zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Udział potwierdzili również Maciej Jankowski – Wiceminister Obrony Narodowej, Jurand Drop Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Obecni będą również przedstawiciele biznesu, jak Paul Nicholas - Dyrektor Globalnej Strategii Bezpieczeństwa Microsoft, czy Chris Gow, Dyrektor Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa w Cisco.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa składać się będzie z czterech ścieżek tematycznych: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ. W ścieżce PAŃSTWO, uczestnicy będą dyskutować nad najbardziej optymalnym sposobem dostosowania polityk publicznych do nowych cyfrowych realiów.

Ścieżka WOJSKO poświęcona będzie nowym strategiom 
i doktrynom obronnym, które powinny uwzględniać działania w cyberprzestrzeni. W ścieżce BIZNES, eksperci postarają się wypracować rekomendacje dla polityk cyberbezpieczeństwa mające na celu zbudowanie synergii i stałej współpracy w wymiarze publiczno-prywatnym. 
Z kolei ścieżka PRZYSZŁOŚĆ, umożliwi analizę kluczowych zagrożeń, szans i wyzwań związanych z przyszłością i dynamicznym rozwojem cyberprzestrzeni.CYBERSEC to ponad 400 uczestników, 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA. Podczas dwóch dni intensywnych debat, CYBERSEC zgromadzi najważniejszych przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych, NGO oraz przedstawicieli sektora biznesu. Znajdą się wśród nich firmy dostarczające bezpiecznych rozwiązań, w tym: Microsoft, Cisco, Exatel, Polska Grupa Zbrojeniowa, FireEye, Fidelis Cybersecurity, Fortinet, Enea, KGHM, BGK, PERN "Przyjaźń" S.A., PZU, PKO BP, BalaBit - dla których bezpieczeństwo cybernetyczne infrastruktury krytycznej oraz klientów jest najwyższym priorytetem. Partnerzy merytoryczni CYBERSEC: EY i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród patronów honorowych m.in.: Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Skarbu Państwa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją wydarzenia: http://bit.ly/1IXgz94

Powiązane tematy

Komentarze