Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ropa w USA drożeje: Rosja zasiadła do rozmów z OPEC

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 października 2015, 07:58

  • 0
  • Powiększ tekst

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na informacje, że Rosja jest gotowa rozmawiać z krajami OPEC na temat możliwych cięć produkcji surowca w sytuacji nadpodaży ropy na rynkach paliw - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,04 USD, po zwyżce o 66 centów.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 58 centów do 50,31 USD za baryłkę.

Rosja nie wyklucza dyskusji z krajami OPEC i innymi producentami o możliwych cięciach dostaw ropy - poinformował minister energii Rosji Aleksander Nowak podczas swojej wizyty w Kazachstanie.

Tymczasem zapasy ropy w USA mocno rosną. W środę niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu wzrosły o 9,3 mln baryłek.

W czwartek zaś Departament Energii USA (DoE) w swoich wyliczeniach podał, że zapasy ropy wzrosły o 7,6 mln baryłek. To największy wzrost zapasów od 6 miesięcy. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu o 2,58 mln baryłek.

Obecnie amerykańskie zapasy ropy są o 100 mln baryłek powyżej 5-letniej średniej o tej porze roku.

Produkcja ropy w USA spadła w ub. tygodniu o 76 tys. baryłek - podał w wyliczeniach DoE.

"Na rynkach jest oczekiwanie, że produkcja ropy w krajach spoza OPEC zacznie spadać" - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

"Wydaje się, że już to powoli następuje, szczególnie w USA, ale konieczne są większe cięcia" - dodaje i zwraca uwagę na mocny wzrost amerykańskich zapasów ropy.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 26 centów do 46,38 USD za baryłkę.

W tym tygodniu ropa w USA staniała o 5,5 proc.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze