Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Nowoczesne technologie medyczne są coraz tańsze: Skutecznie ratują ludzkie życie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 listopada 2015, 07:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Medycyna w coraz większym stopniu funkcjonuje w oparciu o nowoczesne technologie. Jak powiedział ekspert ds. neurochirurgii, prof. Mirosław Ząbek obecnie trwają prace nad innowacyjną technologią, która zrewolucjonizuje neurochirurgię i leczenie niektórych chorób mózgu.

Operacje w czasie rzeczywistym za pomocą silnego pola magnetycznego mogą zwiększyć szanse na wyleczenie pacjentów zmagających się m.in. z chorobą Alzheimera, Parkinsona oraz nowotworów mózgu.

– Aktualnie operacje odbywają się przez nałożenie na siebie obrazów z rezonansu mózgu oraz tomografii komputerowej. Następnie komputer liczy współrzędne miejsca, gdzie zlokalizowany jest guz, a cała ocena sytuacji przebiega na podstawie obrazu pacjenta z dnia poprzedzającego zabieg. W najbliższej przyszłości operacje w czasie rzeczywistym powinny zostać spopularyzowane, a skomplikowane urządzenia medyczne zdecydowanie bardziej dostępne. Obecnie tworzymy również centrum terapii genowej mózgu, dzięki któremu jednym aktem chirurgicznym będzie można zmienić pracę określonego fragmentu mózgu, by uzyskać dany neurotransmiter lub neurohormon. Planujemy również wprowadzenie chemioterapii podawanej bezpośrednio do guza mózgu, co jest możliwe w oparciu o nowe technologie i może stać się jednym z większych wydarzeń w neurologii w ciągu ostatnich lat – opisuje prof. Ząbek.

eNewsroom/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze